Papež František oznámí datum svatořečení Jana Pavla II. a Jana XXIII.

Papež František by měl dnes oznámit, kdy budou svatořečeni dva jeho předchůdci - Jan Pavel II. a Jan XXIII. Svatý otec má datum prozradit na zasedání římských kardinálů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František káže při mši v katedrále v Riu de Janeiru | Foto: Luca Zennaro | Zdroj: ČTK

„O datu rozhodne papež a oznámí ho na konzistoři. U Jana Pavla II. se spekuluje, že by mělo jít o začátek dubna, pravděpodobně kolem data, kdy zemřel,“ vysvětluje redaktorka tvůrčí skupiny náboženských pořadů Markéta Šindelářová.

Jak dodává, svatořečení vyžaduje složitou přípravu. „Jenom na beatifikaci Jana Pavla II. před pár lety se do Říma sjelo přes milion lidí. Takže je potřeba město a všechny prostory tomuto s bezpečnostními složkami uzpůsobit a všechno dopředu připravit na nával poutníků.“

Když byl Jan Pavel II. v říjnu 1978 zvolen papežem, komentátor italské televize neskrýval své překvapení. „Papežem je kardinál Wojtyla, z Krakowa, jednoho z nejkatoličtějších měst na světě. Je to - promiňte mi ten výraz - opravdu mimořádná volba,“ řekl tehdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost papeže Jana Pavla II. připomněla Karolína Rezková

Jan Pavel II., do té doby arcibiskup krakovský, si věřící brzy získal, mimo jiné i svým smyslem pro humor. Třeba když nabádal mladé lidi v New Yorku, aby neprodlužovali ovace, které mu připravili.

Během svého pontifikátu navštívil 129 zemí a přisuzuje se mu i podíl na zhroucení komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Ve věcech, jako jsou potraty, antikoncepce a euthanasie, zastával tradiční církevní stanovisko a opakovaně tvrdil, že jsou morálně nepřípustné.

Zemřel ve Vatikánu 2. dubna 2005. „Nejdražší bratři a sestry, v 21 hodin a 37 minut odešel náš milovaný svatý otec Jan Pavel II. do Otcova domu. Modleme se za něj!“

Po tom, aby byl uznán za svatého, volali věřící už na jeho pohřbu. To je ale podle církevního práva nemožné. Katolická církev udělala výjimku a bez ohledu na zvyklosti zahájila proces blahořečení Jana Pavla II. už měsíc po jeho smrti.

Blahoslaven byl nakonec v květnu 2011 a byla to nejrychlejší beatifikace v církevních dějinách. Letos 5. července pak Vatikán prohlásil, že Jan Pavel II. bude svatořečen.

Jan Pavel II. blahořečení papež Vatikán Řím | Foto: ČTK

Simona Bartošová, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme