Papež František pronesl velikonoční poselství Městu a světu. Vyzval k míru a odsoudil útoky na Srí Lance

Křesťané si připomínají Ježíšovo zmrtvýchvstání. Papež František v neděli, v nejvýznamnější den Velikonoc, tradičně promluvil z vatikánské Svatopetrské baziliky. Věřícím udělil požehnání Urbi et orbi, tedy Městu a světu. Ve své řeči odsoudil bombové útoky v několika kostelích a hotelech na Srí Lance, které si vyžádaly nejméně 190 mrtvých a přes 500 zraněných.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež žehná věřícím.

Papež žehná věřícím. | Foto: Yara Nardi | Zdroj: Reuters

Velikonoční poselství Městu a světu je tradičně velkou událostí. I tentokrát papeže sledovaly na místě desítky tisíc věřících, další samozřejmě přihlíželi doma díky televizím.

Návštěvníci Vatikánu, kteří se na místě pod balkonem scházeli už o několik hodin dříve, reagovali na poselství potleskem a část dokonce jásala nebo i skandovala.

Papež František nejprve oslovil mladé křesťany. Vzkázal jim, že Ježíš je živý. Že vše, čeho se dotýká, je plné života a silné a Kristus bude stále s nimi a nikdy je neopustí.

Církev je rozdělená, řada kněží by se ráda vrátila do doby před papežem Františkem, říká kněz Jančařík

Číst článek

Pak se věnoval hlavně výzvám k míru jak na Blízkém východě, tak i blíž k českým hranicím. Neopomenul například Jemen, u něhož upozornil i na děti, které kvůli konfliktu žijí v bídě a prožívají obrovské utrpení.

Připomněl rovněž uprchlíky, kteří umírají v moři při cestě z Libye do Evropy. Zmínil ale i Ukrajinu, kde se lidé každodenně musí vyrovnávat s válkou od roku 2014. Ve svém poselství pak vyzval světové lídry, ale i obyčejné lidi, aby směřovali k míru.

Útoky na Srí Lance

Papež konkrétně vzpomněl i na nedělní útoky na Srí Lance. Označil je za kruté násilí a připodobnil ke Kristovu utrpení.

„Se smutkem jsem přijal zprávu o těžkých útocích, které dnes, v den velikonoční, přinesly zármutek a bolest v několika kostelech a na dalších místech setkání na Srí Lance,“ řekl v neděli nejvyšší představitel římskokatolické církve.

„Chci vyjádřit svou láskyplnou blízkost křesťanské komunitě zasažené ve chvíli, kdy se sešla k modlitbám, a všem obětem tohoto krutého násilí,“ pronesl dále František. „Svěřuji Pánu ty, kteří tragicky zesnuli, a modlím se za zraněné a za všechny, kteří kvůli této dramatické události trpí,“ dodal.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme