Papež František prohlásí Matku Terezu za svatou 4. září

Vatikán připravuje kanonizaci Matky Terezy. Papež František ji prohlásí za svatou 4. září. Svatý otec to oznámil na shromáždění kardinálů ve Vatikánu. Za blahoslavenou prohlásil Matku Terezu papež Jan Pavel II. v roce 2003, tedy už šest let po její smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matka Tereza | Foto: CC-BY-SA-2.0-DE, Túrelio

„Není to v tom, kolik toho uděláme, jak velké věci, ale kolik lásky do nich vložíme,“ říkala Matka Tereza, když pomáhala chudým a bezmocným v indické Kalkatě.

Katolická misionářka vlastním jménem Agnes Gonxha Bojaxhiu pocházela z Makedonie. K řádovým sestrám se původem albánská řeholnice přidala v Irsku. Poté odcestovala do Indie, kde vyučovala na dívčí škole zeměpis a dějepis.

Zakladatelka řádu misionářek milosrdenství, který má několik tisíc sester a působí ve více než stovce zemí světa, se zvláště díky svému působení v Kalkatě stala již za svého života legendou. V roce 1979 dostala Nobelovu cenu míru.

Matka Tereza ale měla i své kritiky, třeba za své styky s diktátorskými režimy, naprosté odmítání potratů i za nedostatek odborné lékařské péče v útulcích pro umírající.

Papež František pokračuje v návštěvě Mexika. Navštívil město San Cristóbal de Las Casas v nejchudším státě Chiapas | Foto: Reuters

Odmítala prý například sedativa a říkalo se, že místo podání bolest utišujících léků se za nemocné a umírající raději modlila.

Česko navštívila Matka Tereza poprvé ještě za komunistického režimu 9. listopadu 1984, kdy se s ní veřejnost mohla setkat v kostele sv. Ignáce v Praze 2.

Podruhé přijela na krátké setkání s prezidentem Václavem Havlem a kardinálem Františkem Tomáškem v květnu 1990.

Matka Tereza zemřela v roce 1997. Katolická církev jí loni přiznala druhý zázrak, což je podmínkou pro svatořečení. Byl údajně zaznamenán v roce 2008, kdy se k matce Tereze modlila rodina muže se smrtelnými nádory na mozku. Ten se pak uzdravil a lékaři nedokázali vysvětlit jak.

První zázrak římskokatolická církev uznala před blahoslavením Matky Terezy v roce 2003. Šlo o zázrak z roku 1998, kdy se v den prvního výročí smrti Matky Terezy zázračně uzdravila žena, která měla mít v břiše velký nádor. Jeptišky se v klášteře u bangladéšských hranic za její uzdravení modlily a na břicho jí položili medailon Matky Terezy. A nádor prý zmizel.

Za svatou ji papež František prohlásí 4. září, tedy den před 19. výročím jejího úmrtí.

Matka Tereza | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme