Papež František promluví v americkém Kongresu, jako první hlava římskokatolické církve
Papež František dnes vystoupí s projevem k oběma komorám amerického Kongresu. Už včera se setkal s americkým prezidentem, duchovními, věřícími i tisíci lidí různých vyznání. Při návštěvě Bílého domu se věnoval politickým a sociálním otázkám jako je změna klimatu, chudoba či imigrace. Během mše ve Washingtonu pak kanonizoval misionáře z 18. století.
Davy Američanů neváhaly ve středu čekat hodiny na projížďku papamobilu ulicemi Washingtonu a pozdravit svatého otce nadšeným aplausem.
Emi Remalianová se usmívá a zároveň jí po tváři tečou slzy. Tak jako mnohé další ji přemohly emoce. Jak říká, vidět jakéhokoli papeže by byl sám o sobě zážitek na celý život, papež František má ale v jejím srdci zvláštní místo.
Papež František se ve středu setkal s americkým prezidentem, duchovními, věřícími i tisíci lidí různých vyznání. Jeho návštěvu sledovala zpravodajka Lenka Kabrhelová
Dojetí neskrývá ani Angela Bargasová, papeže označuje za jedinečného člověka, který svůj život věnuje starosti o druhé, má otevřenou mysl i srdce, které je ochotný nabídnout každému. Vidět ho byť jen z dálky je podle ní požehnání.
Papež František vyslal americké společnosti duchovní i politický vzkaz. Apeloval na politiky, aby přijali okamžité kroky k zastavení změny klimatu, široké masy vyzval k soucitu s chudými, potřebnými i solidaritě s migranty.
A to je poselství, které v USA rezonuje s názorem řady lidí - katolíků, protestantů, vyznavačů jiných konfesí i ateistů. Jak říká Sean O'Brian, papež dokáže vytvořit otevřenou atmosféru, ve které je možné hledat dialog a porozumění.
Sean, jeden z mnoha mladých lidí, kteří papeže přišli pozdravit, oceňuje papežovy umírněné názory ohledně gay komunity i podporu řešení problémů životního prostředí. Mladý muž, který vystudoval jezuitskou univerzitu, to přičítá právě jezuitskému zázemí Františka, který podle něj je schopný přesáhnout ideologické rozdíly, s nimiž se věřící i ateisté na polarizující otázky dívají.
Další z papežových příznivců, Kyle Bloom je přesvědčený, že papež má unikátní šanci sjednotit lidi tam, kde je to za jiných okolností nemyslitelné.
Kanonizace misionáře vyvolává kontroverzi
I přes vřelé přijetí ale papežova návštěva není ušetřena kontroverzí. František během mše v největší katolické bazilice kanonizoval misionáře Junipera Serru, jako vůbec prvního ve Spojených státech. Františkánský kněz přinesl křesťanství na západ Spojených států, do dnešní Kalifornie.
Zatímco katolíci s latinskoamerickými kořeny to považují za opožděné uznání hispánské části církevní historie, původní obyvatelé Ameriky jsou pobouření. Misionář z 18. století pro je pro ně symbolem útlaku, vyhlazování původních kultur a zotročování lidí.
Očekává se, že během dalších dnů dojde i na politicky vyostřená témata, která rozdělují americkou společnost. Jeden z republikánských kongresmanů už ohlásil bojkot dnešního papežova projevu k oběma komorám Kongresu, kvůli Františkovu postoji vůči změnám klimatu.
Read Pope Francis' speech that he gave at the White House: http://t.co/d0cPIhr0yh pic.twitter.com/7PudQ2IR7M
— ABC News (@ABC) 24. Září 2015
A i když na politické půdě a často i mimo ni je hledání jednoty obtížné a mnohdy neproveditelné, přinejmenším nedaleko Bílého domu se, jak jsou mnozí přesvědčení, papeži aspoň na okamžik sounáležitost a shodu vdechnout davům povedlo.
Je to i nejsilnější zážitek, který si z ulic odnáší dojatá studentka Emi. „Je nepodstatné, kdo jste, odkud jste, nezáleží na vašem původu, rase, přesvědčení. Důležité je, že jsme všichni lidé z jednoho světa.“