Papež František se pomodlil u turínského plátna a poobědval s bezdomovci

Papež František se pomodlil před turínským plátnem – jednou z nejuctívanějších katolických relikvií, do které bylo údajně po smrti zabaleno Kristovo tělo. Turínské plátno je pro veřejnost vystaveno od dubna, poprvé po pěti letech. Někteří vědci ho však považují za podvrh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František se dotkl turínského plátna | Zdroj: Reuters

František na následné bohoslužbě pro 60 tisíc lidí pak prohlásil, že relikvie je připomínkou lidského utrpení ve světě.

„Ježíšova oběť na kříži je aktem nejvyšší lásky. A ikonou této lásky je plátno, které znovu do Turína přilákalo pozornost tolika lidí. Turínské plátno nás vybízí k tomu, abychom mysleli nejen na zraněné tělo a tvář Ježíšovu, ale na každého trpícího nebo nespravedlivě pronásledovaného,“ řekl papež.

Plátno s údajným otiskem Kristova těla je v Turíně vystaveno od dubna. Za tu dobu jej vidělo přes milion lidí. Odborníci však jeho pravost zpochybňují. Před 30 lety testování radiouhlíkovou metodou ukázalo, že plátno nemůže být 2000 let staré a že vzniklo spíš ve středověku.

Papež František se zdraví s lidmi na mši v Turíně | Foto: Reuters

Podle jiných výzkumů ale strukturu plátna mohlo změnit zemětřesení přibližně v době Kristovy smrti a na plátně by tedy opravdu mohl být otisk Ježíšova těla po sejmutí z kříže.

Papež František v Turíně také poobědval s bezdomovci a uprchlíky, kteří se nedávno do Itálie dostali přes Středozemní moře.

Mše papeže Františka v Turíně | Foto: Reuters

Vojtěch Berger, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme