Papež František se ujímá vatikánské diplomacie. Přijme první zahraniční hosty

Papež František se jako hlava státu Vatikán ujímá kromě náboženských také státnických povinností. Do Říma přijíždějí první zahraniční hosté na zítřejší intronizaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František se poprvé setkal s novináři | Zdroj: Reuters

V úterý se tady sejde bez nadsázky celý svět. Mezi prvními přijela argentinská prezidentka Cristina Fernándezová-Kirchnerová.

Ostatním krajanům ale papež František vzkázal, aby zůstali raději doma. Peníze za letenky a předražené římské hotely mají věnovat na chudé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění ve Vatikánu sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

To odpovídá jeho prvním slovům ve funkci, kdy řekl, že církev by měla být chudá a pro chudé. Někteří Argentinci přesto do Říma přijeli.

„Jsem velmi rád, protože už bylo načase, aby Latinská Amerika měla papeže. Pokud vím, je to velmi skromný člověk, který má blízko k lidem. Když ho vidím, připadá mi, že to můj kamarád,“ říká jeden z nich.

Tento Argentinec má ale pro své sympatie i konkrétnější důvody: „Někdo jako on by mohl zatočit s vatikánskou mafií. Asi bych to takhle neměl říkat, není to pěkné, ale každý přece ví, že uvnitř Vatikánu se dějí podivné věci,“ podotýká.

Tato skupina Argentinců zvolení kardinála Bergoglia z Buenos Aires papežem rozhodně neočekávala. „Nevěděl jsem, že má šance být zvolený. Bylo to překvapení asi pro všechny,“ přiznává.

„Absolutně jsem to nečekal, a to v Římě žiji už delší dobu. Tušil jsem, že to nebude žádný z italských kardinálů, ale myslel jsem si, že zvolí amerického kardinála Timothyho Dolana, protože je kapucín,“ dodává další Argentinec. Mezitím pod okny nového papeže dále vyhrávají a tančí skupiny latinsko-amerických poutníků.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme