Papež František se ve Vatikánu slavnostně ujal svého úřadu

Nový papež František se slavnostně ujal úřadu svatého Petra. Na jeho intronizaci přijelo na 132 oficiálních delegací z více než 80 zemí. Nechyběla argentinská prezidentka Cristina Fernandézová-Kirchnerová, německá kancléřka Angela Merkelová, zástupce Evropské unie nebo americký viceprezident Biden. Českou republiku zastupoval vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František během obřadu své intronizace | Zdroj: Reuters

Před slavnostním zahájením intronizace papež František projel mezi věřícími, kterých se na Svatopetrském náměstí sešlo přes 200 tisíc. Poutníkům kynul z otevřeného vozu a cestou se také několikrát zastavil, aby věřícím požehnal.

V doprovodu desítek církevních hodnostářů pak sešel do podzemí baziliky sv. Petra, kde se u údajného hrobu apoštola a prvního římského biskupa pomodlil.

Jedním z hlavních bodů následné mše pod otevřeným nebem na Svatopetrském náměstí bylo převzetí papežských insignií novým papežem, papežského, takzvaného rybářského prstenu a pallia. Pallium převzal František z rukou kardinála Jean-Louise Taurana, děkan kolegia kardinálů Angelo Sodano navlékl Františkovi rybářský prsten z pozlaceného stříbra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O intronizaci papeže Františka mluvil na Radiožurnálu zvláštní zpravodaj ČRo ve Vatikánu Martin Dorazín. Nad budoucí rolí papeže Františka v katolické církvi se zamyslel zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Podle pátera Balíka z České biskupské konference mají insignie papežovi připomínat, že se nestal vládcem světa, ale tím, kdo má lidem pomáhat v duchovní cestě.

„Pallium je úzký pruh látky z ovčí vlny, který nosí všichni arcibiskupové. Odkazuje na Ježíše, který je v Bibli znázorňován jako dobrý pastýř. Papež si má při navlékání pallia uvědomit, že přijímá úkol nést na svých ramenou ztracené a nemocné ovce, jako dobrý pastýř se starat o dobro druhých lidí,“ vysvětluje Balík.

Papež František přijal prsten, který nosil papež Pavel VI. Je to pozlacený stříbrný prsten. „Pro papeže, jako pro všechny biskupy, prsten znázorňuje, že se muž spojil s církví, má jí sloužit, ukazovat druhým směr. Prstenem se pečetí důležité dokumenty,“ dodává Balík.

Papež na začátku homilie popřál k dnešnímu svátku sv. Josefa svému předchůdci Benediktu XVI. V homilii inaugurační mše pak připomněl odkaz sv. Františka z Assisi. Zdůraznil, že posláním křesťanů a vůbec všech lidí je chránit a pečovat o svět stvořený Bohem, o přírodu, o každého tvora, o každého člověka. Zejména o ty nejslabší.

Papež František před intronizací projel mezi věřícími | Foto: Reuters

Papež František k tomu v kázání během inaugurační mše, které neobvykle přednesl ve stoje a bez mitry, vyzval zejména ty nejvlivnější ve společnosti.

„Nesmíme mít strach z prokazování dobra, dobroty a milosrdenství,“ řekl papež.

Způsobí nový papež revoluci v církvi?

Zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák upozorňuje, že mnozí katoličtí věřící cítí, že by církev potřebovala nějakou živou vodu, nového ducha. Nový papež to slibuje. Klade důraz na chudobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Inauguraci papeže Františka sledoval přímo na místě zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Myslím si, že církev je znovu na křižovatce, jako již několikrát v dějinách. Papež určitě dobře ví, že osobní příklad, důraz na osobní zbožnost, pomoc potřebným je něco, co může v našem mediálním světě velice dobře zaujmout," říká Slezák a pokračuje:

„Přičemž si myslím, že papež je v tomto naprosto autentický, že to má procítěno. Jako kardinál i jako ještě předtím jezuita žil takto skromně.“

Slezák se domnívá, že změna na papežském stolci by mohla pro katolickou církev v Evropě znamenat možná i revoluci:

„Stále jsou v církvi lidé, kteří se domnívají, že dostojí své křesťanské povinnosti a soucitu s chudými, který mají jaksi v popisu práce tím, že jednou za rok umyjí nohy svým spolubratřím v Kristu. Ale kněžím, nikoliv třeba bezdomovcům. Papež František nám ale říká, že chudým se má prelát věnovat po celý rok. Že to není záležitost jednoho dne v roce.“


Inaugurační mši nového papeže sledovali i lidé v jeho domovské Argentině

Číst článek

Intronizace papeže Františka | Foto: Český rozhlas

Na inauguraci papeže se vypravily i dvě stovky poutníků z Vysočiny

Číst článek

Vědunka Lunardi, Martin Dorazín, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme