Dialog mezi křesťanstvím a islámem? Papež František je v emirátech, označil je za příklad bratrství

Papež František je ve Spojených arabských emirátech. Jako první hlava římskokatolické církve stanul na půdě Arabského poloostrova, kde se zrodil islám. František vyzývá k dialogu mezi křesťanstvím a islámem od svého zvolení do funkce před šesti lety a pravidelně muslimské země navštěvuje. S jakým poselstvím papež přiletěl do Abú Zabí?

Abú Zabí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František si třese rukou s šajchem Muhammadem | Zdroj: Reuters

S představiteli převážně muslimské země chce papež mluvit o vzájemném mezináboženském dialogu, míru a snášenlivosti. Spojené arabské emiráty označil za model soužití a bratrství. Během letu vyjádřil přesvědčení, že cesta bude úspěšná.

„Půjde o krátkou návštěvu. Ráno jsem ale zaslechl, že v Abú Zabí pršelo a déšť se v tomto místě považuje za požehnání. Doufám, že požehnaná bude celá návštěva,“ řekl papež.

‚Krizi sleduji s velkými obavami.‘ Papež František vyzval k pomoci obyvatelům Jemenu

Číst článek

Na letiště v Abú Zabí papež přiletěl v neděli večer, krátce před sedmou hodinou našeho času. Uvítal ho korunní princ emirátu Abú Zabí šajch Muhammad bin Zajd Nahaján.

Krátce poté se papež setkal s velkým imámem egyptské mešity Al-Azhar šajchem Ahmadem Tajibem, který je považován za hlavu sunnitské větve islámu. František ho ještě před odletem označil za svého přítele a ocenil jeho odvahu svolat toto setkání.

V pondělí papež navštíví Velkou mešitu v Abú Zabí a zúčastní se soukromé schůzky s muslimskou radou starších. V úterý odslouží mši, na kterou má přijít nejméně 120 tisíc lidí. V programu má dále návštěvu kostela sv. Josefa a další schůzku s šajchem Muhammadem. V zemi bude pontifik skutečně krátce, stráví tam méně než 48 hodin.

Křesťané v emirátech

V emirátech žije podle Vatikánu až milion katolíků, kteří zde můžou svoji víru svobodně praktikovat. Velká část z nich je původem z Filipín a Indie. Svatý stolec chce posílit svou přítomnost v zemi. Podle jednoho z členů papežské delegace je potřeba v emirátech postavit víc kostelů a poslat tam víc kněžích, aby se o věřící mohli starat.

František jako první papež stanul na Arabském poloostrově. Vyzývá k dialogu mezi islámem a křesťanstvím

Číst článek

Papež byl ale v posledních dnech i kritický vůči vedení emirátů. Komentoval pokračující válku v nedalekém Jemenu. Spojené arabské emiráty jsou součástí arabské koalice pod vedením Saúdské Arábie, která v občanské válce bojuje na straně jemenské vlády. Papež František vyzval strany konfliktu, aby dodržovaly mezinárodní dohody a obyvatelům zajistily dodávky potravin.

Před odletem řekl, že lidé v Jemenu jsou zdlouhavou válkou vyčerpaní a obrovské množství dětí trpí hladem, žízní a nedostatkem léků. Jemenský konflikt začal v roce 2014, vyžádal si už desítky tisíc obětí a kromě hladu se zemí šíří i nemoci jako je cholera.

Podle agentury AP se předpokládá, že František se ve svých výrocích zaměří na náboženskou svobodu a bratrství. Papežova slova na adresu Jemenského konfliktu ale Spojené arabské emiráty podle ministra zahraničí přivítali a budou prý pracovat na dosažení mírové dohody.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme