Pavel VI., salvadorský arcibiskup Óscar Romero. Papež František svatořečil sedm lidí

Papež František v neděli na vatikánském Svatopetrském náměstí prohlásil svatými sedm lidí včetně dvou výrazných osobností římskokatolické církve minulého století - papeže Pavla VI. a salvadorského arcibiskupa Óscara Romera zavražděného v roce 1980 během občanské války ve středoamerické zemi. Oba muži podle agentury AP současnou hlavu katolické církve silně ovlivnili.

Řím (Aktualizováno: 12:47 14. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František v neděli na vatikánském Svatopetrském náměstí prohlásil svatými sedm lidí. | Foto: Alessandro Bianchi | Zdroj: Reuters

„Prohlašujeme a stanovujeme svatými blahoslavené Pavla VI., Óscara Arnulfa Romera Galdámeze,...“ pronesl v latině papež obvyklou formuli.

Jako nájemná vražda. Papež František při kázání na téma ‚nezabiješ‘ kritizoval interrupce

Číst článek

Podle Vatikánu obřadu přihlíželo přes 60 000 lidí, včetně mnoha poutníků ze Salvadoru. Papež v neděli kromě svého předchůdce z let 1963 až 1978 a salvadorského arcibiskupa svatořečil také dva italské kněze, dvě zakladatelky náboženských řádů z Německa a Španělska a italského sirotka Nunzia Sulprizia, který na počátku 19. století zahynul ve věku 19 let po životě plném utrpení.

AP uvedla, že Romero i Pavel VI. ztělesňují otevřenou církev blízkou chudým a bojující s bezprávím, kterou nynější papež prosazuje. Pavel VI. během svého papežského pontifikátu realizoval dialog s východními církvemi, byl otevřený k odloučeným křesťanským církvím na Západě a nebránil se modernizaci katolické církve.

Rozporuplné reakce ovšem vyvolala jeho encyklika z roku 1968, ve které potvrdil odmítavý postoj církve k antikoncepci. V témže roce odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Na papežovu nedělní mši přišlo v Litvě 100 tisíc věřících. Varoval při ní před antisemitismem

Číst článek

Českého biskupa Štěpána Trochtu a arcibiskupa Františka Tomáška Pavel VI. tajně jmenoval kardinály a kardinála Josefa Berana nechal pohřbít do krypty vatikánské baziliky mezi hroby papežů.

Kromě Františka inspiroval Pavel VI. také Óscara Romera, který za občanské války ve své zemi pomáhal lidem pronásledovaným tehdejším režimem. Byl významnou postavou v boji proti takzvaným eskadrám smrti, což byly na salvadorskou vládu napojené oddíly likvidující oponenty vojenského režimu během třináctileté občanské války, při níž zemřelo okolo 75 000 lidí.

Sám Romero byl během mše v březnu 1980 eskadrami smrti zastřelen. Papež František letos v únoru potvrdil, že Romero byl zabit z nenávisti k víře, takže může být považován za mučedníka. František také označil Romera za „božího člověka“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme