Papež František svatořečil dvě palestinské jeptišky

Papež František kanonizoval čtyři jeptišky. Dvě z nich v 19. století působily v Palestině. Jsou to vůbec první katoličtí světci, kteří se narodili a žili v Palestině, a jejich rodným jazykem byla arabština. Papež František ocenil zejména jejich službu lidem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František svatořečil dvě palestinské jeptišky | Zdroj: Reuters

„Sestra Mariam Baoardyová, chudá a nevzdělaná, zvládala poradit a poskytovat teologická vysvětlení s ohromující jasností. Díky Duchu svatému také zprostředkovala přátelství s muslimským světem. Stejně tak sestra Marie Alphonsina Ghattasová pochopila, co to znamená vyzařovat boží lásku v apoštolátu. Ukazuje nám, jak důležité je odpovídat jeden za druhého a zasvětit život službě druhým,“ prohlásil papež.

První palestinské světice - Baouardyová a Ghattasová - působily v Betlémě a Jeruzalémě, kde založily karmelitský klášter, respektive Kongregaci sester posvátného růžence. Obě byly podle Vatikánu příkladem pro křesťany, židy a muslimy.

Svatořečení, které má povzbudit pronásledované křesťany na blízkém východě, se na Svatopetrském náměstí v Římě účastnil také palestinský prezident Mahmúd Abbás a asi dvě tisícovky poutníků z Palestiny, z nichž někteří mávali palestinskými vlajkami.

Abbáse papež František v sobotu ocenil jako "anděla míru". Návštěva palestinského vůdce ve Vatikánu přišla jen několik dní poté, co vatikánské úřady oznámily, že oficiálně uznají palestinský stát.

Papež současně prohlásil za svaté další dvě řádové sestry z Francie a Itálie.

Svatořečení dvou palestinských jeptišek byl ve Vatikánu přítomen také Mahmúd Abbás | Foto: Reuters

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme