Papež František udělil věřícím ve Vatikánu první nedělní požehnání

Nový papež František se v poledne poprvé objevil v okně Apoštolského paláce, aby požehnal věřícím při nedělním kázání Anděl páně. Na náměstí svatého Petra dorazilo 150 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na náměstí svatého Petra přišlo na 150 tisíc lidí. | Zdroj: Reuters

Papež František se ještě před modlitbou nečekaně objevil na veřejnosti. V kostelíku svaté Anny odsloužil mši. Před kostelem pak potřásl rukou všem, kteří na bohoslužbu přišli. Způsobil tím nemalé problémy své ochrance, když se na něho začal valit dav lidí, kteří ho chtěli pozdravit.

Všichni chtěli vidět nového papeže. Doufali, že jim podá ruku. Zdá se, že papež chce v tradici těchto neformálních setkávání s lidmi pokračovat.

Prohlásil, že je rád, že se s věřícími setkává právě v neděli, den Páně, který je určen k setkávání.

Kardinála Miroslava Vlka tento vstřícný přístup nepřekvapuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O atmosféře prvního papežského požehnání informoval z Vatikánu zvláštní zpravodaj Martin Dorazín

„Je to normální výraz tohoto papeže, který je takový, a zvolil si jako jméno František a i to, jak se dnes setkával s lidmi a komunikuje, to je styl, který je tím jménem vyjádřen. To znamená: pokorný. To znamená: vycházet k druhým, být otevřený,“ řekl kardinál Vlk a dodal, že očekává, že papež František rozšíří svůj styl napříč církví.

Před Apoštolský palác na Svatopetrském náměstí dorazily desetitisíce věřících. Zaplněno bylo do posledního místa. Celý Vatikán policie neprodyšně ohradila. Důvodem je i to, že na dnešní den připadl i termín maratonu v Římě.

Přestože se město rozkládá na sedmi pahorcích, trasa nevede příliš do kopců, ale doslova obíhá nejslavnější římské památky. Celé centrum Říma je tak uzavřeno pro dopravu.

Římský maraton. | Foto: Martin Dorazín

Papežovo kázání bylo poměrně krátké. Ve svém prvním kázání mluvil hodně o milosrdenství, všiml si slovenský kněz Pavel:

„Nejdůležitější pro mě bylo, když mluvil o velkém božím milosrdenství. O tom, že Bůh není nikdy unavený z toho, že lidem odpouští. Že my jsme někdy unavení, poprosit o odpuštění.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O prvním papežském kázání a slavném římském maratonu mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Římě Martin Dorazín.

Vzpomenul také jméno Františka z Assisi, který je pro něho zřejmě hodně důležitý.

„Ano, neboť si podle něho vybral svoje papežské jméno. Potom také vzpomenul, že je patronem Itálie. A protože má kořeny v Itálii, chtěl tím vyjádřit blízkost k Italům,“ dodává slovenský kněz.

Na závěr kázání popřál lidem nejen dobrou neděli, ale i dobrou chuť k obědu. Sklidil tak od lidí nebývalý úspěch.

Papež František dává svým chováním příklad ostatním státníkům, říká historik Šebek

Číst článek

„Zdá se, že začíná velmi sympaticky, alespoň pro veřejnost,“ shrnuje své dojmy zvláštní zpravodaj Českého rozhlas Martin Dorazín.

Nový papež se dal také slyšet, že nemá prozatím v úmyslu měnit cokoli ve struktuře vatikánské vlády, která byla často kritizována za různé problémy například spojené s vatikánskou bankou. Při sobotním setkání s novináři papež řekl, že si v tomto ohledu bere čas na rozmyšlenou.

Věřící zaplnili katedrálu svatého Petra a Pavla v Brně. Bohoslužbou oslavili nového papeže

Číst článek

Martin Dorazín, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková, Markéta Šindelářová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme