‚Cesta míru.‘ Papež František vyzval v tradičním poselství k řešení konfliktů na Blízkém východě

Papež František v tradičním poselství Urbi et orbi, tedy Městu a světu, vyzval k mírovému dialogu v blízkovýchodních konfliktech. Znepřátelené strany v oblastech zmítaných válkami, jako je Sýrie, Jemen či řada afrických zemí, papež vyzval k usmíření.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František během tradičního poselství Urbi et Orbi, tedy Městu a světu | Foto: Max Rossi | Zdroj: Reuters

Papež František zdůraznil důležitost bratrského soužití lidí různých národů, kultur a náboženství. Lidi na celém světě přitom vybídl, aby rozmanitost vnímali jako zdroj obohacení, a nikoli jako nebezpečí.

‚Lidé se stali chamtivými a nenasytnými.‘ Papež František ve svém poselství vyzval k altruismu

Číst článek

Apeloval také na obnovu dialogu mezi Izraelci a Palestinci. „Doufám, že Izraelci a Palestinci obnoví jednání a vydají se na cestu míru, která ukončí konflikt, jež trvá více než 70 let,“ prohlásil papež z balkonu baziliky svatého Petra ve Vatikánu.

Mezinárodní společenství papež vyzval, aby urychleně dospělo k politickému řešení války v Sýrii, jež umožní návrat syrských uprchlíků do vlasti a život v míru.

Papež také vyjádřil naději, že příměří uzavřené v prosinci v Jemenu ukončí v zemi válku a hladomor a přinese úlevu tamním dětem.

Papež František během poselství Urbi et orbi | Zdroj: Reuters

Vzpomněl i na mnoho Afričanů, kteří potřebují humanitární pomoc a potravinové zabezpečení i klid zbraní na celém kontinentu.

Pontifex neopomněl ani další neklidné oblasti, jako je Korejský poloostrov, Venezuela, Nikaragua či Ukrajina, a vyslovil přání na zlepšení podmínek mnohdy utiskovaných křesťanských menšin.

Obecně je podle papeže Františka potřeba posilovat svobodu a identitu všech lidí a postavit se moderním formám kolonizace a zotročování. Klíčem je podle něj úcta k menšinám.

znk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme