Papež pronesl tradiční vánoční poselství k tisícům věřících. Vyzval k ukončení válečných konfliktů

Papež František v tradičním vánočním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) ve středu vyzval k ukončení konfliktů zejména v zemích Blízkého východu. Zmínil Sýrii, Irák, Jemen, Libanon, Svatou zemi, ale i některé africké státy. Připomněl také humanitární krizi ve Venezuele či nedořešený konflikt na Ukrajině.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František promluvil k tisícům věřícím.

Papež František promluvil k tisícům věřícím. | Foto: Vatican Media | Zdroj: Reuters

„V osobních, rodinných a společenských vztazích vládne temnota, Kristovo světlo je ale jasnější. V ekonomických, geopolitických a ekologických konfliktech vládne temnota, Kristovo světlo je ale pořád jasnější,“ uvedla hlava katolické církve v poselství proneseném z balkonu Svatopetrské baziliky.

Před ní se na náměstí shromáždily tisíce věřících. Změna k lepšímu musí podle papeže začít v srdci každého z nás.

Uprchlíci i pronásledovaní

Do Betléma se po více než tisíci letech vrací fragment Ježíšovy kolébky. Papež ho věnuje jako dar

Číst článek

Jako už mnohokrát dříve se František i při této příležitosti postavil na obranu uprchlíků. „Nespravedlnost je nutí vydávat se přes pouště a přes moře, která se stávají jejich hřbitovem. Nespravedlnost je nutí podstupovat různé formy zneužívání, zotročování a mučení v nelidských detenčních táborech. Nespravedlnost je vyhání z míst, kde by mohli mít naději na důstojný život, ale místo toho narážejí na zdi lhostejnosti,“ řekl.

Také připomněl křesťany pronásledované ozbrojenými skupinami v afrických zemích, jako je Burkina Faso, Mali, Niger a Nigérie.

„Na tomto kontinentě sužovaném násilím, přírodními katastrofami a zdravotními krizemi bych chtěl poskytnout útěchu všem těm, kteří jsou pronásledováni kvůli své náboženské víře, především pak misionářům a uneseným věřícím,“ prohlásil pontifex.

Ačkoli svět trpí obrovskými problémy, k nápravě nespravedlností není třeba podle papeže chodit daleko. Se změnami k lepšímu mohou lidé začít ve svých domovských komunitách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme