Papež František v Brazílii navštíví poutní místo, ale i chudinskou čtvrť

Papež František je na své první zahraniční cestě. V Brazílii stráví týden a čeká ho nabitý program - zúčastní se Světových dnů mládeže, navštíví mariánské poutní místo, ale i chudinské čtvrti hlavního města, nebo otevře centrum pro drogově závislé. Dnes v Riu de Janeiru odslouží první bohoslužbu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František promluvil na uvítací ceremonii v Riu de Janeiru

Papež František promluvil na uvítací ceremonii v Riu de Janeiru | Zdroj: ČTK

Šestasedmdesátiletý František pochází z Argentiny a na domovský kontinent se vrací poprvé od března, kdy v čele církve vystřídal Benedikta XVI.

Už včera po příletu se tam dočkal vřelého přijetí - v ulicích Ria de Janeira, kam vyrazil v běžném Fiatu s otevřenou střechou, ho nadšeně vítaly desítky tisíc příznivců.

Brazilská policie ale už také zasahovala gumovými projektily a slzným plynem proti asi stovce demonstrantů, kteří protestovali proti výdajům spojeným s návštěvou papeže v zemi. Velká brazilská města navíc už řadu týdnů paralyzují mohutné protivládní protesty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl církevní historik Jaroslav Šebek

První zahraniční cesta papeže Františka je symbolickou i významnou událostí. „Je zajímavá už tím, že totiž nebyla naplánovaná papežem Františkem, ale jeho předchůdcem, papežem Benediktem XVI., a je tedy spíš shoda okolností, že míří na svůj domácí kontinent,“ podotýká církevní historik Jaroslav Šebek.

Latinská Amerika je pro katolickou církev důležitý region - žijí tam dvě pětiny všech světových katolíků, a proto se tam přesouvá význam a váha tohoto náboženství. „Je to kontinent s výraznými sociálními protiklady a sociální otázka je jeden z klíčových bodů programu papeže Františka,“ doplňuje Šebek.

Druhou věcí, na kterou se papež František soustředí, je upevnění ve víře a posílení křesťanské identity, a k tomu podle Šebka směřují i Světové dny mládeže. „S tím souvisí i to, že do této návštěvy byla právě zařazena i návštěva favelas, tedy chudinské čtvrti v Brazílii, která předtím v programu nebyla,“ poznamenává.

Světové dny mládeže katolická církev pořádá pravidelně od 80. let. I díky účasti papeže přitahují davy věřících. Hlavním významem akce je masové setkání mládeže - s tím zahajoval dny papež Jan Pavel II., který tradici založil, a který chtěl mobilizovat co největší množství mladých lidí k víře, jejímu upevnění nebo návratu k ní.

Suvenýry s portrétem papeže Františka | Foto: Reuters

Martin Křížek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme