Papež František v poselství Městu a světu odsoudil krutost terorismu

Papež František v dnešním tradičním poselství Městu a světu odsoudil "kruté teroristické akce" a ničení kulturního dědictví jednotlivých národů. Vyslovil také naději, že se s pomocí OSN podaří ukončit boje v Sýrii a Libyi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František přednesl ve Vatikánu tradiční poselství Městu a světu | Zdroj: Reuters

František válkám věnoval největší část svého poselství. Na prvním místě mluvil o palestinsko-izraelském konfliktu. Vyzval obě strany, aby se upřímně snažily o dialog. Papež také reagoval na nedávnou rezoluci rady bezpečnosti OSN, která podporuje politické řešení konfliktu v Sýrii.

„Prosme pána, aby dohoda dosažená na půdě Organizace spojených národů vedla k zastavení lomozu zbraní v Sýrii. A aby přinesla pomoc vyčerpanému syrskému obyvatelstvu ve velmi těžké životní situaci,“ řekl ve svém poselství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poselství Městu a světu sledoval také redaktor ČRo Viktor Daněk

František mluvil ale i o smíření v dalších zemích - o Iráku, Jemenu, Demokratické republice Kongo, Burundi a Jižním Súdánu. Prosil také za mír pro Ukrajinu a vyzval k dodržování minských dohod.

Papež mluvil také o současné uprchlické krizi. Ocenil ty země, které se rozhodly poskytovat uprchlíkům azyl.

„Ať naše pomoc nechybí těm, kdo jsou na útěku před bídou a válkou. Tito lidé cestují často za nelidských podmínek a riskují život. Ať jsou požehnáním odměněni jednotlivci i státy, které pomáhají a migranty a uprchlíky přijímají," ocenil František.

Papež během vánoční mše vyzval k návratu k základním životním hodnotám

Číst článek

Zároveň prohlásil, je zároveň nutné podporovat úsilí těch, kteří se přicházející uprchlíky snaží integrovat do společnosti, které je přijala. František také prosil za naději pro lidi bez práce a za odpovědnost těm, kteří mají v rukou velkou ekonomickou a politickou moc.

Na svatopetrském náměstí byly vidět kromě vatikánské gardy i četné oddíly policie. Úřady je posílily kvůli obavám z možných teroristických útoků. Na začátku zazněl papežský pochod a italská hymna. Pak František vystoupil jako vždy z balkónu baziliky Svatého Petra.

Ještě před tradičním svátečním požehnáním Urbi et Orbi promluvil k věřícím, vyzval je, aby otevřeli svá srdce. Dnes je totiž podle Františka den světla, který rozptyluje strach a úzkost a nabízí smíření.

ČRo, Vojtěch Man, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme