Benedikt XVI. nedokáže zůstat ve stínu svého nástupce Františka. Budí tak zdání existence dvou papežů

Sedm let po svém nečekaném odstoupení nedokáže Benedikt XVI. – fyzicky velmi oslabený, ale intelektuálně stále na výši – zůstat diskrétně ve stínu svého nástupce Františka. Nechtěně tak probouzí domnění, že jsou zde dva vzájemně spolu soupeřící papeži, píše agentura AFP.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František a emeritní papež Benedikt XVI.

Papež František a emeritní papež Benedikt XVI. | Zdroj: Reuters

Když pětaosmdesátiletý německý intelektuál Joseph Ratzinger oznámil 11. února 2013 kardinálům, že odstupuje z papežského stolce, nastala situace, která tu nebyla po sedm století. Nezvyklé soužití 265. papeže na odpočinku a 266. papeže Františka v nejmenším státě na světě po pět let nic zásadního nenarušilo. Avšak emeritní papež Benedikt XVI. jako erudovaný teolog pokračoval v tom, co má nejraději: psal o velkých církevních tématech.

Papež František se nedávno vyjádřil k říjnové synodě o Amazonii, kde většina biskupů z této oblasti podpořila možnost svěcení ženatých mužů v odlehlých částech Amazonie. O tomto návrhu se ale František vůbec nezmínil.

‚Zástupkyně ministra zahraničí.‘ Papež poprvé jmenoval ženu do vysoké funkce ve Vatikánu

Číst článek

V polovině ledna však vyšla kniha podepsaná Benediktem XVI. a tradicionalistickým guinejským kardinálem Robertem Sarahem, která pranýřovala závěry synody a obhajovala celibát kněží a potěšila všechny Františkovy odpůrce. Podle některých pozorovatelů ve Vatikánu současného papeže značně rozrušila.

Neschválená kniha

Zvláštní tajemník emeritního papeže, německý arcibiskup Georg Gänswein, nakonec vysvětlil, že Benedikt XVI. poslal jeden ze svých článků africkému kardinálovi, aby mu umožnil použít jej podle uvážení. Nikdy však neschválil projekt knihy sepsané společně s kardinálem Sarahem.

Stephen Hawking při setkání s papežem Benediktem XVI. ve Vatikáně v roce 2008. | Zdroj: Reuters

Už loni v dubnu se Benedikt XVI. postavil proti Františkovi v otázce skandálů se sexuálním zneužíváním v dlouhém textu, kde tento jev vysvětloval sexuální revolucí z 60. let.

Gänswein, který je také pověřen organizací Františkových audiencí, nebyl po jeho boku viděn od té doby, co polemická kniha o celibátu vyšla. Prelát byl vyzván, aby se lépe staral o papeže na odpočinku.

Bývalý papež Benedikt XVI. se vrátil do Vatikánu, bude žít v klášteře

Číst článek

Bavorská televize odvysílala počátkem ledna dokumentární snímek, který ukazuje emeritního papeže jako velmi křehkého starce na pojízdném křesle, který se vyjadřuje slabým hlasem. Benedikt XVI. sám odmítl celebrovat mši ve svém klášteře ve vatikánských zahradách vyzdobeném rodinnými portréty a vzpomínkami na Bavorsko.

„Měl jsem pěkný hlas, ale dnes už mi neslouží,“ řekl muž, který nyní už nenosí červené papežské střevíce, ale mnišské sandály. „Je vidět, že už nemá tu sílu,“ uvádí arcibiskup Gänswein, který nyní žije po jeho boku.

‚Papež je jen jeden‘

„Skončeme už s tím, že bychom mluvili o dvou papežích, protože je jen jeden papež, ten, který byl uveden na papežský stolec, tedy František,“ zdůrazňuje kardinál Pietro Parolin, vatikánský muž číslo dvě.

V roce 2016 konzervativec Gänswein usoudil, že „nejsou dva papežové, ale de facto rozšířený úřad, s aktivním členem a rozjímajícím členem“.

Vatikán zrušil kritizované papežské tajemství. Církev ho využívala u případů sexuálního zneužívání

Číst článek

Takové nejednoznačné řeči jsou požehnáním pro tvrdé tradicionalistické křídlo, které považuje Františka za nelegitimního a interpretuje vše, co německý teolog napíše, jako kritiku vůči jeho nástupci.

V roce 2016 sám František prohlásil: „Je tu emeritní papež, nikoli druhý papež.“ Svého předchůdce, staršího o deset let, srovnal s „dědečkem v domě“.

Sám Benedikt XVI. se rozhodl být emeritním papežem (jako biskupové na odpočinku) a ve zdech Vatikánu nadále nosí bílou sutanu. „Je jen jeden papež,“ prohlašoval vždy. Představitelé církve nyní vyzývají, aby bylo jeho zatím přinejmenším nejasné postavení lépe a přesněji definováno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme