Papež zahájil velikonoční svatý týden. 'Je na vás, abyste nemlčeli,' vyzval mladé lidi při mši

Papež František zahájil v sobotu mší pod širým nebem na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zahájil předvelikonoční svatý týden. Ve svém kázání před desítkami tisíc věřících vyzval mladé lidi, aby nemlčeli a nedovolili starším generacím umlčet jejich hlasy.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František ve Vatikánu zahájil velikonoční svatý týden | Foto: Tony Gentile | Zdroj: Reuters

„Pokus umlčet mladé lidi vždy existoval,“ prohlásil papež František během mše před desetitisíci věřícími.

'Chraňte děti, ne zbraně.' Ve Spojených státech vyšly do ulic statisíce lidí

Číst článek

„Je mnoho způsobů, jak umlčet mladé lidi a učinit je neviditelnými. Mnoho způsobů, jak je umlčet, aby nic nežádali, na nic se neptali. Je mnoho způsobů, jak jim zabránit, aby se do něčeho zapojili, jak způsobit, aby jejich sny byly fádní a šedivé, malé a žalostné,“ dodal.

„Je na vás, abyste nemlčeli. I kdyby ostatní mlčeli, i kdybychom my staří lidé a vůdcům, někteří zkorumpovaní, mlčeli, i kdyby celý svět mlčel a přicházel o svou radost, ptám se vás, vykřiknete?“ ptal se davu na svatopetrském náměstí, který mu odpověděl hlasitým souhlasem.

Papežovo kázání přichází den poté, co statisíce lidí demonstrovaly v různých částech Spojených států za zpřísnění kontroly prodeje zbraní. Papež sice nezmínil přímo sobotní protesty v USA, často však odsuzuje výrobu zbraní a masové střílení, napsala agentura Reuters

Velikonoce a Papežovo Urbi et orbi

Dnešním dnem, který v liturgickém kalendáři figuruje jako Květná neděle, vstupují křesťané do svatého týdne, vrcholu postní doby, po němž následují Velikonoce. Květná neděle připomíná podle tradice Kristův slavný vjezd do Jeruzaléma a také jeho blížící se utrpení, smrt a vzkříšení.

PŘEHLEDNĚ: Kam o Velikonocích? Prodloužený víkend nabídne desítky akcí, otevřou i některé zámky

Číst článek

Ještě před bohoslužbou vedl papež procesí nesoucí palmové ratolesti, jimiž podle bible lidé zdravili Ježíše při jeho příjezdu do Jeruzaléma a kterými spolu s olivovými větvičkami vyzdobili věřící celé náměstí.

Květná neděle bývá začátkem velmi hektického týdne pro papeže. Na Zelený čtvrtek ho čekají dvě bohoslužby, včetně jedné, při které umyje nohy 12 vězňům v římském vězení. Tradice odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před ukřižováním.

Na Velký pátek, kdy se připomíná Ježíšovo ukřižování, si František spolu s procesím projde křížovou cestu v Koloseu. V sobotu ho pak čeká vigilie ve Svatopetrském chrámu, která ukončí období půstu, a v neděli mše na Boží hod velikonoční, kdy pronese i tradiční poselství Urbi et orbi, tedy Městu a světu.

Papež František ve Vatikánu zahájil velikonoční svatý týden. Mši na Svatopetrském náměstí sledovaly desetitisíce věřících | Foto: Stefano Rellandini | Zdroj: Reuters

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme