Papež František vyzval k postupu proti sexuálnímu zneužívání mladistvých kněžími

Papež František vyzval k rozhodnému postupu proti sexuálnímu zneužívání mladistvých katolickými kněžími. Katolická církev čelí v posledních letech kritice kvůli mnoha případům zneužívání i kvůli tomu, že církevní hierarchie tyto skandály dlouhou dobu ignorovala. Dnešní vystoupení papeže Františka je jeho prvním vyjádřením na toto téma od jeho zvolení do čela katolické církve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František se poprvé setkal s novináři | Zdroj: Reuters

„Papež František v podstatě pokračuje v linii, kterou nastínil již papež Benedikt XVI. V roce 2005. František jen vyzval k tomu, aby se tato linie stále uplatňovala a aby církev a příslušní církevní představitelé daleko ostřeji vystupovali proti těmto případům zneužívání. Aby je důsledněji odhalovali a aby se je snažili trestat,“ říká historik a specialista na církevní dějiny Jaroslav Šebek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výzvě papeže Františka mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu historik a specialista na církevní dějiny Jaroslav Šebek

Americká organizace SNAP, která sdružuje oběti zneužívání kněžími ve Spojených státech, na papežovo vyjádření reagovala skepticky. Její mluvčí prohlásila, že důležité jsou činy, nikoli slova.

„Osobně si myslím, že právě u papeže Františka je více než zřejmé, že on se bude snažit tyto kroky dotahovat do konce. To není jen případ sexuálního zneužívání ze strany duchovních, ale on se snaží daleko razantněji vystupovat i třeba v otázkách kolem majetkových skandálů Vatikánské banky. Dokonce se objevily zprávy, že by klidně tuto instituci zrušil,“ pokračuje Šebek. Podle něj radikalita výroků bude následována činy.

Podle některých názorů je jednou z příčin zneužívání kněžími jejich povinný celibát. Kdyby byl celibát dobrovolný, problémy s vlastní sexualitou by kněze nevedly ke zneužívání.

„Je to jeden z legitimních názorů, osobně ale nejsem přesvědčen o tom, že hlavní kořen problému. Nepochybně ale o otázce celibátu bude v rámci katolické církve vedena v nejbližších letech diskuze. Myslím si však, že příčina sexuálního zneužívání to není,“ dodává historik Jaroslav Šebek.

Jan Richter, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme