Papež Jan Pavel II. se zotavuje po tracheotomii

Lékaři mu ve čtvrtek v římské nemocnici Gemelli otevřeli dýchací otvor přímo do průdušnice, aby mu usnadnili příjem kyslíku. V nemocnici převládá optimismus, ale lékaři přesto doporučují opatrnost. Během odpoledne by měl Vatikán oznámit, zda stav Svatého otce umožní, aby pozdravil z okna kliniky věřící.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II | Zdroj: ČTK

Přímo v Gemelli se za něj modlili studenti katolické university. Nejbližší spolupracovníci a ošetřovatelé Jana Pavla II. ujišťují, že papež strávil klidnou, druhou noc na římské klinice Gemelli a probudil se v dobré náladě.

V očekávání další lékařské zprávy ohlášené na pondělí vládne ve vatikánských kruzích optimismus, soudí se, že papež není v ohrožení života a že by dokonce jeho pobyt v nemocnici mohl být krátký.

Lékaři jsou opatrnější, připomínají, že výsledky operace se ukáží až za několik dní a s propuštěním z nemocnice nespěchají.

Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Wojtyla, se narodil 18. května roku 1920 v Polsku, ve slezských Wadowicích v rodině někdejšího důstojníka. Po skončení druhé světové války byl vysvěcen na kněze, v roce 1958 jmenován titulárním zástupcem biskupa v Ombi pro Krakov. V roce 1960 se pak stává vikářem a roku 1962 kapitulním vikářem krakovského arcibiskupství, v letech 1964 až 1978 je pak Karol Wojtyla metropolitou a arcibiskupem krakovským, od roku 1967 je přitom kardinálem. 16. října 1978 byl zvolen papežem.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme