Papež je v Turecku, setkal se s prezidentem Erdoganem a odsoudil radikalismus

Papež František dnes zahájil svou třídenní cestu po Turecku. V této muslimské zemi žije jen asi 120 tisíc křesťanů. Na úvod návštěvy se papež sešel s tureckým prezidentem Erdoğanem, potom veřejně odsoudil náboženský radikalismus. S tureckým premiérem mluvil o radikálním hnutí Islámský stát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František se v Turecku setkal s prezidentem Erdoğanem

Papež František se v Turecku setkal s prezidentem Erdoğanem | Zdroj: Reuters

František doufá, že jeho cesta do Turecka pomůže upřímnému dialogu mezi náboženstvími a lepšímu pochopení mezi Turky různých vyznání.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan papeže přijal ve svém novém luxusním sídle. Stavbu za v přepočtu 13 miliard korun ale někteří Turci kritizují a papeže vyzvali, aby pozvání odmítl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cestě papeže mluvil s bývalým velvyslancem v Turecku Tomášem Laně Vojtěch Birdman

Papež s prezidentem mluvili hlavně o situaci v Sýrii a Iráku.

"Situace na Blízkém východě zejména v Iráku a Sýrii, je skutečně tragická. Všichni trpí následky ozbrojených konfliktů. Humanitární situace je neúnosná. Myslím na ty ohromné počty dětí, matek, starých lidí a na všechny uprchlíky, kteří strádají kvůli násilí," řekl František v projevu.

Hlava katolické církve tento týden vyzvala ke společnému postupu proti džihádistům.

„Terorismus je hrozba, ale tou je i násilí ze strany státu. Vlády mají dojem, že mají právo zabíjet teroristy, jenže s nimi umírají i nevinní. S terorismem musíme bojovat, ale když chcete zastavit agresora, musíte k tomu mít mezinárodní konsenzus. Žádná země nemá právo bojovat proti agresorovi na vlastní pěst,“ prohlásil papež.

Papež už cestou do Ankary poděkoval za to, že Turecko pomohlo více než milionu a půl uprchlíků ze Sýrie a Iráku, kteří opustili své domovy kvůli džihádistům z Islámského státu.

Jsou mezi nimi i křesťané. Spekuluje se proto, že by František mohl překvapit návštěvou v některém z uprchlických táborů.

„Křesťanů je v Turecku velmi málo. Mohou vyznávat svou víru, ale často se k ní, například Arméni, z taktických důvodů nehlásí,“ řekl bývalý velvyslanec v Turecku Tomáš Laně.

Papeže chrání mimořádná opatření

Návštěvu papeže v Turecku provázejí mimořádná bezpečnostní opatření, pancéřový papamobil ale odmítl.

„Může to být velmi riskantní mise, protože v Turecku operují extremistické islamistické skupiny, nicméně prezident Erdoğan, respektive turecká vláda, je schopná zajistit taková opatření, aby si svojí v západním světě poměrně pošramocenou pověst ještě nezhoršila a naopak vylepšila,“ vysvětlil Tomáš Laně.

Na oficiálním programu Františka je například setkání s pravoslavným patriarchou Bartolomějem. Papež také navštívil mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka, zakladatele moderního Turecka. V tichosti se tam poklonil jeho památce.

O víkendu František pojede do Istanbulu, kde navštíví muslimskou Modrou mešitu.

Papež je v Turecku na šesté zahraniční cestě od nástupu do funkce. Zemi naposledy navštívil v roce 2006 papež Benedikt XVI.

Papež František a nejvyšší duchovní Turecka Mehmet Gormez se setkali v Ankaře | Foto: Reuters

Simona Bartošová, Matěj Štýs, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme