Papež oddal ve Vatikánu 20 párů, některé spolu dosud pouze sdílely domácnost

Papež František dnes poprvé ve funkci vedl svatební obřad. Mezi 20 sezdanými páry byli i lidé, kteří sdílejí domácnost několik let a mají spolu nemanželské děti. Papež celebroval hromadnou svatbu necelý měsíc před vatikánským synodem o rodině.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František poprvé ve funkci vedl svatební obřad

Papež František poprvé ve funkci vedl svatební obřad | Zdroj: Reuters

František označil rodiny za cihly, ze kterých je postavená společnost, a novomanželům dal do začátku malou radu.

"Je normální, že se budete hádat. Není to nic neobvyklého. Ale radím vám, abyste se na konci každého dne usmířili. Je k tomu potřeba jen malé gesto, které vám ale na vaší společné cestě velmi pomůže," uvedl.

Papežské svatební obřady jsou ve Vatikánu vzácností. Papež Jan Pavel II. uváděl páry do manželského svazku za celý svůj pontifikát v letech 1978 až 2005 pouze dvakrát a Benedikt XVI. pak vůbec.

Podle agentury AFP vybralo římské vikářství páry z pověření Františka tak, aby představovaly reprezentativní vzorek dnešní doby.

Papež tak oddal i pár, ve kterém jeden z partnerů už jedním manželstvím prošel a byl rozveden. Ženichovi z dalšího páru církev dříve sňatek zrušila a jeho vyvolená má z dřívějšího vztahu dceru, kterou povila mimo manželství.

Na počátku října se má v Římě sejít biskupská synoda, která se má radit o učení katolické církve ve věcech rodiny a sexuální morálky. Podle agentury DPA se rýsuje možnost, že některá dosavadní pravidla budou přezkoumána. Hlavním tématem debat by měla být nemožnost podávat svaté přijímání rozvedeným a znovu sezdaným.

Svatební obřad se konal ve svatopetrské bazilice | Foto: Reuters

ČTK, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme