Papež odletěl z Řecka do Sýrie

Papež Jan Pavel II. skončil přelomovou návštěvu Řecka, která může znamenat obrat ve vztazích mezi katolickou a řeckou ortodoxní církví. Při jednání s nejvyššími řeckými církevními představiteli vyslovil politování, že katolíci obsadili v roce 1204 Konstantinopolis, a požádal o odpuštění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak zdůraznil český velvyslanec v Aténách Vladimír Zavázal, tato událost bude určitě mít vliv na další vztahy mezi katolíky a pravoslavnými. A to přesto, že nedošlo k některým omluvám, které se v Řecku napůl očekávaly. Už samotný fakt, že byl zahájen proces usmiřování, je nesmírně důležitý i z hledisek, které jdou daleko za rámec vztahů Řecka s Vatikánem. Podle velvyslance řecká strana během papežovy návštěvy nastolila požadavek, aby Vatikán přestál hrát pasivní roli při řešení kypreské otázky, která je už skoro 30 let na mrtvém bodě.

Papež pokračuje ve své první letošní zahraniční cestě několikadenní zastávkou v Sýrii, kde se bude zasazovat o dialog mezi katolickou církví a islámem. Stane se tam prvním papežem, který vstoupí do mešity.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme