Papež odsoudil vraždění v Sýrii a vyzval k míru mezi Izraelci a Palestinci

Papež Benedikt XVI. v tradičním poselství Urbi et Orbi odsoudil vraždění bezbranných v Sýrii. Vyzval také Izraelce a Palestince, aby našli odvahu k jednání. Jeho vystoupení sledovaly na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu desítky tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež pronesl tradiční vánoční poselství a požehnání Urbi et Orbi

Papež pronesl tradiční vánoční poselství a požehnání Urbi et Orbi | Zdroj: Reuters

Poselství, které papež zakončil vánočním přáním v 65 jazycích, přenášely televizní stanice do řady zemí světa. V přímém přenosu ho sledovaly miliony lidí. Zazněla i čeština a slovenština.

Benedikt XVI. vyzval ke smíru v Sýrii, k ukončení konfliktu a k pomoci pro uprchlíky. Vyzval k míru mezi Izraelci a Palestinci, žádal mír pro země severní Afriky, zvláště pro Egypt. Vyjádřil naději, že lidé budou v této zemi schopni realizovat společnost, respektující práva a svobody všech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tradiční požehnání Urbi et Orbi sledovala v Římě spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi

Papež připomněl i křesťany, kteří se stávají obětí násilí v Nigerii a Mali. Zmínil také země Asie. Nové čínské představitele s poukazem na pronásledování římských katolíků v Číně za komunismu vybídl, aby respektovali náboženskou víru.

Už v pondělní půlnoční mši se papež pomodlil za mír na palestinských územích, v Sýrii, Libanonu a Iráku a vyjádřil naději, že křesťané si tam budou moci udržet své domovy a spolupracovat s většinovými muslimy.

Současná společnost by neměla odmítat Boha, řekl papež na tradiční mši

Číst článek

Dnešním dnem oslavy Vánoc a Nového roku nekončí. Už 29. prosince čeká papeže večerní modlitba na Svatopetrském náměstí s mladými věřícími z Evropy. Poslední den roku patří ve Vatikánu tradičně Nešporám a také Te Deu, které je díkem za dary uplynulého roku. Na Nový rok odslouží Benedikt XVI. u příležitosti svátku Matky Boží slavnostní mši.

Vědunka Lunardi, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme