Papež orodoval za mír a konec válek

Papež Jan Pavel II. zahájil vánoční obřady půlnoční mší v chrámu Svatého Petra a poté udělil požehnání Urbi et Orbi na svatopetrském náměstí. Ve svém tradičním vánočním poselství prosil Boha, aby lidstvo zachránil před terorismem a válkami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

Vánoce jsou svátky míru a již v homilii půlnoční mše Jan Pavel II. apeloval naléhavě za mír. "Příliš mnoho krve je stále proléváno na Zemi," řekl papež. Opět ale podtrhl, že mír je možný a je povinností vše usilovat o něj.

V bezmála desetiminutovém vánočním poselství papež věřícím připomněl, že nesmí polevovat v hledání cest vedoucích k míru, který je vzácným darem božím. "Křesťanské poselství míří proti válkám a násilí," zdůraznil papež.

Jan Pavel II. vyslovoval s obtížemi, poselství však pronesl sám a vzápětí dvacet minut přednášel vánoční pozdravy ve více než šedesáti jazycích, mezi nimiž i letos nechyběla čeština. "Narodil se vám spasitel - radujte se!" adresoval Jan Pavel II. do České republiky.

Krátce po poledni pak Jan Pavel II. udělil požehnání Urbi et Orbi - Městu a celému světu - na svatopetrském náměstí před zraky desetitisíců věřících, kteří se sešli i přes, na římské poměry, velkou zimu.

Karol Wojtyla strávil ve funkci nejvyššího katolického představitele tak strávil už 26. vánoční svátky. Třiaosmdesátiletého papeže po desetiletí sužuje Parkinsonova nemoc, jejíž projevy jsou každému patrné.

V poslední době se papež při bohoslužbách pohybuje výhradně na zvlášť upraveném vozítku. Obtížně se vyjadřuje, takže jeho proslovy za něho často předčítají nebo dokončují někteří z kardinálů.

Kvůli nebezpečí mezinárodního terorismu, který by podle zpráv bezpečnostních služeb mohl zaútočit právě o vánočních svátcích i v Itálii, probíhají všechny obřady za mimořádných bezpečnostních opatření.

Dvanáct tisíc policistů a čtyři tisíce vojáků střeží den i nocí na osm tisíc citlivých objektů - letiště, nádraží, památky, kostely a samozřejmě také chrám a náměstí svatého Petra v Římě.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme