Papež pokračuje v očistě vatikánské banky. Její ředitel rezignoval

Vatikán pokračuje ve své snaze o očistu vatikánské banky. Na své posty rezignovali generální ředitel bankovního ústavu Paolo Cipriani a jeho zástupce Massimo Tulli. V posledních třech letech banka čelila podezření, že se podílí na praní špinavých peněz. Koncem června proto papež František jmenoval komisi pěti kardinálů, která chod banky kontroluje. A jejich práce má první výsledky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František

Papež František | Zdroj: Reuters

Tři hodiny trval podle reportérky televize TG24 soudní výslech dalšího vysoce postaveného zaměstnance banky Nunzia Scarana, kterého italská policie zatkla minulý týden. Podezírá ho, že se soukromým letadlem pokusil převézt dvacet milionů eur ze Švýcarska do Itálie.

Spolu s ním policie zatkla i jednoho finančního zprostředkovatele a agenta italské tajné služby, který měl celou operaci krýt před úřady.

Jak řekl Scaranův právník Francesco Grimaldi, jeho klient u soudu vysvětlil všechno, co mohl:

„Spolupracoval s vyšetřovateli ochotně a upřímně. Řekl, že jednal v dobré víře. Mluvil i o svých morálních a náboženských hodnotách. Nejvíc mu chybí, že nemůže sloužit mši. Požádali jsme o domácí vězení. Můj klient nespí dobře, je pod velkým tlakem, samozřejmě to nečekal.“

Podle policejních záznamů si Scarani pravidelně telefonoval právě s generálním ředitelem banky a jeho zástupcem, kteří směli povolovat velké přesuny peněz na účtech. Jak dodávají italská média, mohlo to být jedním z důvodů, proč teď oba manažeři složili funkce.

Noví lidé

Banka, která se oficiálně jmenuje Ústav pro záležitosti víry, spravuje peníze Vatikánu a katolických organizací z celého světa. Italská policie začala její šéfy vyšetřovat před třemi roky a už tehdy to bylo kvůli podezření, že banka porušuje italské normy proti praní špinavých peněz.

To, že papež František minulý týden zřídil vyšetřovací komisi, je významný krok i podle vatikánského zpravodaje agentury Reuters Jamese Mackenzieho:

„Není to zatím nějaká revoluce. Papež banku nezrušil, přestože se spekulovalo, že by se to mohlo stát, že církev vlastní banku nepotřebuje. Komise je ale jasným signálem, že chce papež očistit image banky a zbavit ji toho stínu, který nad ní visí.“

Po rezignaci generálního ředitele banky převezme jeho povinnosti současný prezident vatikánské banky - německý finančník Ernst von Freyburg. Ten do vatikánské banky přišel teprve letos v únoru.

Komise kardinálů navíc zřídila novou funkci, šéfa řízení rizik, a obsadila ji bankovním expertem.

Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme