Papež poprvé od oznámení rezignace promluvil k věřícím

Papež Benedikt XVI. dnes poprvé od oznámení své rezignace promluvil k věřícím. Na generální audienci ve vatikánské aule Pavla VI. řekl, že se úřadu vzdává pro dobro církve. Jde o jedno z posledních setkání veřejnosti s papežem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež se soukromým tajemníkem Georgem Gänsweinem | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Na dnešní audienci se Benedikt zmínil o abdikaci jen krátce. Rozhodnutí odstoupit podle vlastních slov učinil zcela svobodně, přinutily ho k tomu ubývající síly.

"Jak víte, rozhodl jsem se vzdát úřadu, který mi byl svěřen 19.duba 2005. Učinil jsem tak zcela svobodně a pro dobro církve, po dlouhém rozjímání a zkoumání svědomí před Bohem, vědom si závažnosti tohoto rozhodnutí, ale vědom si současně, že nejsem více schopen vést církev s energií, kterou tento úřad potřebuje," prohlásil pontifik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení Benedikta sledovala spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi

Věřící požádal, aby se za něj modlili. Poděkoval jim rovněž za lásku, kterou mu prokazují: "Děkuji všem za lásku a modlitby, kterými jste mě doprovázeli v těchto dnech pro mne nesnadných."

Dnešní audience byla podle katolického kněze a vedoucího České sekce Rádia Vatikán Milana Glasera výjimečná, plná emocí, smutku a vděčnosti:

„Pondělní prohlášení bylo řečené především kardinálům žijícím v Římě, což je poměrně velké číslo. Dnešní prohlášení bylo určeno věřícím širšího rozsahu, proto ho zopakoval a lidé to očekávali.“

Večer papež povede obřady Popeleční středy v bazilice sv. Petra ve Vatikánu. Pro Benedikta je to v rámci jeho pontifikátu poslední velký obřad. Pak ho budou čekat už jen modlitby s věřícími a generální audience.

Mezi favority volby nového papeže je i vídeňský arcibiskup Schönborn

Číst článek

Benedikt oznámil, že se chystá opustit úřad jako vůbec první papež v novodobých dějinách, v pondělí během veřejné konzistoře v Římě.

Ve vatikánských kuloárech se ozývají spekulace, že Benedikt XVI. abdikuje nejen kvůli úbytku sil, ale také pod tlakem sporů, které vedl se svými kritiky ve vysokých církevních kruzích a ze kterých nevyšel jako vítěz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne Radiožurnálu byl katolický kněz a vedoucí České sekce Rádia Vatikán Milan Glaser.

„Nemyslím si, že by toto byl nějaký důvod, proč by Benedikt XVI. odcházel. Je možné věřit tomu, co říká, že je to úbytek sil. Že to nedokáže vykonávat v takové síle a zdatnosti, jako si úřad vyžaduje,“ míní Glaser.

„Když v 90. letech prosazoval přísnější postupy v otázkách sexuálních deliktů kněží a snažil se zakročit proti těmto věcem, tak byl v podstatě velice osamocený. Jediného spolupracovníka našel v papeži. On umí jít proti proudu. To není důvod, proč by odstupoval nebo něco vzdával,“ dodává.

Podle katolického kněze Tomáše Halíka je velice obtížné stát v čele instituce, která zahrnuje přes miliardu lidí a je rozprostřena po celém světě.

„To je přirozené, že tam jsou nějaká napětí. Myslím si, že římská kurie, ten hierarchický aparát církve, trochu příliš zbytněl. Už za Jana Pavla II., který se hodně věnoval svým mezinárodním cestám, byl tento papež spíš intelektuál, který se věnoval intelektuální práci. Takže aparát poněkud zbytněl a asi je třeba někoho, kdo by ho trošku zkrotil,“ domnívá se Halík.

Papežský stolec opustí 28. února ve 20 hodin SELČ. K volbě nové hlavy katolické církve by se konkláve měla sejít 15. března.

Na nového papeže čeká spousta složitých problémů. Například bude muset usilovat o větší shodu a jednotnost v katolické církvi. Čekají ho dosud ne zcela vyřešené problémy kolem skandálů kněží pedofilů, problém transparentnosti vatikánské banky IOR. Také bude muset řešit finanční problémy, kvůli krizi přicházejí nižší příspěvky věřících z bohatých zemí.

Benedikt XVI. | Foto: ČRo

Vědunka Lunardi, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme