Papež přenechá velikonoční povinnosti pomocníkům

Papež Jan Pavel II., který se na římské klinice zotavuje již třetí týden z operace, přenechá téměř všechny své povinnosti spojené s nadcházejícími Velikonocemi na další vrcholné představitele církve. Stalo se to vůbec poprvé během 27 let jeho pontifikátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež v nemocnici | Zdroj: ČTK

Z programu, který dnes vydal Vatikán, vyplývá, že čtyřiaosmdesátiletý vážně nemocný papež si ponechal o Velikonocích pouze jedinou povinnost. O velikonoční neděli udělí po mši, kterou bude sloužit státní tajemník Vatikánu Sodano, tradiční požehnání Urbi et Orbi.

Ostatní liturgické obřady mezi Květnou nedělí 20. března a Zmrtvýchvstáním Páně 27. března budou sloužit přední kardinálové katolické církve. Prozatím nebylo rozhodnuto, kdo bude předsedat obřadu křížové cesty. Je možné, že to bude sám Jan Pavel II., pokud mu to dovolí zdraví.

Podle vatikánského mluvčího Navarra Valse se papežův zdravotní stav neustále zlepšuje, ale jeho návrat do Vatikánu před Velikonocemi není stoprocentně jistý. Jan Pavel II. byl hospitalizován 24. února, kdy musel kvůli vážným potížím s dýcháním podstoupit tracheotomii, tedy otevření dýchacího otvoru krkem přímo do průdušnice. Na doporučení lékařů má omezit mluvení.

Velikonoce připomínající zmrtvýchvstání Ježíše Krista jsou nejvýznamnějším bodem křesťanského liturgického kalendáře. Papež obvykle plní na Velikonoce velmi náročný program: od obřadného umývání nohou na Zelený čtvrtek přes velkopáteční křížovou cestu v římském Koloseu až po celebrování nedělní mše a poselství Městu a světu.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme