Papež přijal abdikaci kontroverzního slovenského arcibiskupa Sokola

Papež Benedikt XVI. dnes přijal abdikaci slovenského arcibiskupa Jána Sokola. Nejvlivnější a zároveň nejkontroverznější muž katolické církve na Slovensku se dožil 75 let a podle kanonického práva požádal papeže, aby ho zprostil funkce. Ten však jeho žádosti vyhovět nemusel. Slovenská média spekulovala, že Vatikán přijetím abdikace dá najevo svůj nesouhlas s názory Jána Sokola.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

arcibiskup Ján Sokol | Foto: www.kbs.sk

Ján Sokol se postaral o rozruch především tím, že veřejně chválil fašistický Slovenský stát a vloni sloužil mši za jeho popraveného prezidenta a válečného zločince Josefa Tisa. Vzhledem k tomu, že Ján Sokol je velmi vlivný katolík, pobouřil tím veřejnost a náboženské kruhy i v zahraničí.

Na druhou stranu Ján Sokol patřil za komunismu mezi opory církve a jako kněze ho režim šikanoval. Přesto jeho jméno figuruje na seznamu agentů Státní bezpečnosti. Slovenská média připomínají, že Vatikán jinému slovenskému arcibiskupovi ve stejném věku funkci bez problému prodloužil.

Marika Táborská, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme