Papež přijel do Libanonu, V Bejrútu jsou v pohotovosti tisíce vojáků a policistů

Za přísných bezpečnostních opatření zahájil papež Benedikt XVI. návštěvu Libanonu. Vatikán sice jeho třídenní cestu označuje za bezproblémovou, i tak jsou ale obavy o bezpečnost hlavy katolické církve na místě. A to i kvůli násilí v Sýrii, která se přelévá právě do sousedního Libanonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. přiletěl na návštěvu Libanonu | Foto: Reuters

Bezpečnostní opatření se týkají hlavně dopravy, veškerý provoz z letiště do centra byl uzavřen. Na každých 50 metrech stáli vojáci. Celkem byly nasazeny dva tisíce policistů a zhruba stejný počet vojáků. Ve městě se pohybuje také velké množství neuniformovaných policistů a příslušníků tajných služeb.

V první projevu Benedikt XVI. vyzval k zastavení dodávek zbraní do Sýrie. Takzvané Arabské jaro vnímá Benedikt XVI. pozitivně, popsal ho jako "pláč za svobodu". Převraty ale musí podle něj doprovázet tolerance.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Bejrútu se přihlásil zvláštní zpravodaj České televize Jakub Szantó

Čeká se, že papež se bude věnovat také vnitropolitické situaci v Libanonu. V několika posledních letech se tam křesťané dostali do jakési nárazníkové zóny mezi soupeřícími muslimskými šíity a sunnity.

Důležitým bodem bude i oznámení závěru synodu, který se dva roky zabýval situací všech blízkovýchodních křesťanů. Z neklidného regionu v posledních letech masově odcházejí. Očekává se také jeho poselství směrem k ukončení válečného konfliktu v sousední Sýrii.

Libanon je země s největším podílem křesťanů na Blízkém východě. Tvoří více než třetinu obyvatelstva. Ještě v první polovině minulého století byli v Libanonu dokonce většinou.

Igor Maňour, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme