Papež přijel do Středoafrické republiky. Navštíví mešitu i uprchlický tábor

Papež František je ve Středoafrické republice. Je to poslední zastávka na jeho cestě po africkém kontinentu ale i první návštěva konfliktní oblasti. Obyvatelé Středoafrické republiky Františka přivítali s nadšením, kvůli obavám o jeho bezpečnost ale návštěvu provázejí přísná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František na návštěvě afrických zemí | Zdroj: Reuters

Papež František vyzval po příletu obyvatele této konfliktem sužované země, aby bránili strachu jeden z druhého. Násilné střety mezi milicemi menšinových muslimů a většinových křesťanů začaly v této zemi před třemi roky a v určité míře trvají dodnes.

Nedělní program završil bohoslužbou v katedrále, ve které ozbrojenci loni povraždili 15 lidí, kteří se tam skrývali.

V pondělí zavítá Svatý otec do mešity v jedné z nejnebezpečnějších čtvrtí hlavního města Bangui. V té chce odsoudit přetrvávající násilí mezi muslimy a křesťany.

Bezpečnost v přeplněných ulicích Bangui od soboty zajišťují obrněné vozy a tanky francouzské armády a sil OSN. Mírová mise OSN uvedla do pohotovosti kvůli návštěvě 3000 až 4000 vojáků. Využije také průzkumných bezpilotních strojů a balonů, které budou schopny rychle lokalizovat problémová místa.

Vláda Středoafrické republiky vyčlenila k ochraně papeže 500 policistů, pohotovost má rovněž 900 francouzských vojáků v zemi.

Podle mluvčího Vatikánu Federica Lombardiho trval papež František na cestě i přes bezpečnostní rizika, „Papež chce jet do Středoafrické republiky a dodržet naplánovaná setkání. Samozřejmě monitorujeme bezpečnostní situaci a v případě nutnosti plán budeme měnit," řekl před cestou.

Návštěvou Středoafrické republiky zakončí papež svou šestidenní návštěvu afrických zemí, během ní navštívil ještě Ugandu a Keňu.

Papež František | Foto: Český rozhlas

ČRo, Lenka Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme