Papež pronesl tradiční poselství Urbi et orbi. Vyzval k ukončení násilí ve světě

Papež František vyzval k modlitbám za mír ve válečných zónách. Ve svém prvním vánočním projevu zmínil například konflikty v Sýrii, Nigérii nebo Jižním Súdánu. Vzpomínal také na velké přírodní katastrofy, které v uplynulém roce některé země zažily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František poprvé přednesl tradiční poselství Městu a světu. Uvítaly ho desetitisíce věřících | Foto: ČTK/AP

Před bazilikou svatého Petra se dnes v poledne sešly desítky tisíc věřících, kteří netrpělivě čekali na papežovo tradiční poselství Městu a světu. Františka uvítal bouřlivý jásot.

„Stále doufám, že každý člověk na světě pocítí lásku a velikost Boží existence. A že Bůh přinese lidskému pokolení mír. Pravý mír neznamená, že jsou síly soupeřících stran vyrovnané. Mír musí být pro všechny každodenním závazkem,“ upozornil papež.

Kromě výzvy k ukončení násilí ve světě se zmínil také o problémech migrace, se kterou souvisí i nedávná smrt mnoha běženců u italského ostrova Lampedusa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dnešním poselství Urbi et Orbi mluvil na Radiožurnálu církevní historik Jaroslav Šebek

Bývalo zvykem, že Svatý otec vyslal svůj vzkaz v několika světových jazycích, včetně češtiny. Papež František tuto tradici porušil už při velikonočním blahopřání, kdy se omezil na italštinu, mateřskou řeč svých rodičů. I dnes od něj věřící slyšeli jen italštinu a latinu.

„Přešel k civilnějšímu projevu a tyhle atributy do jisté míry formalizovaných blahopřání se snažil odbourat. Je to v kontextu jeho změn, které ve Vatikánu zavádí – civilnější a prostší vyjadřování obřadů,“ vysvětlil církevní historik Jaroslav Šebek z Akademie věd.

Podle něj papež František nepoužívá tolik teologických obrazů, snaží se mluvit velmi jednoduše a zaměřit se na podstatné věci, které současný svět sužují. Tak, aby se jeho požehnání dotýkalo všech.

„Vyjádřil se i k problematice násilí na ženách anebo se vyjadřoval i k otázkám sociálních nerovností ve světě,“ doplnil Šebek.

ČRo, Matěj Skalický, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme