Papež řešil s německým biskupem pedofilní skandály

Papež Benedikt Šestnáctý dnes jednal ve Vatikánu se šéfem německé biskupské konference Robertem Zollitschem. Tématem byla krize kolem zneužívání nezletilých v některých katolických výchovných ústavech v papežově rodném Německu. Skandál zasáhl katolickou církev i v dalších evropských zemích, Rakousku, Nizozemsku a Irsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI. | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Papežova dnešní schůzka se Zollitschem měla soukromý charakter, šéf německé biskupské konference ale po poledni uspořádal tiskovou konferenci. Monsignor Zollitsh novinářům řekl, že papež byl hluboce otřesen zprávami z Německa o případech pedofile v katolických školách a plně podpořil opatření, kterými chce německá katolická církev čelit skandálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi, zpravodajka Českého rozhlasu, přináší informace o aktuálním řešení pedofilních skandálů v katolické církvi.

Podle zpravodajky Českého rozhlasu, Vědunky Lunardi, si Zollitsch nebyl jistý, zda budou stejná opatření přijata i v jiných zemích. Upřesnil ale, že Kongregace pro doktrínu víry shromažďuje a studuje zkušenosti s různými opatřeními, aby mohla vypracovat plošné normy.

"Papež plně souhlasí s tím, aby eventuální případy pedofilie byly bezprostředně nahlášeny soudům. To znamená, že katolická církev nebude krýt své duchovní, jak tomu bylo v minulosti," dodal Zollitch.

Současně se bude případy zabývat církevní soud a to by mělo znamenat vyhoštění kněží, kteří se proviní pedofilií z kněžského úřadu. Německá církev se nyní hodlá soustředit na prevenci, aby se nic takového neopakovalo.

Kritika celibátu

Monsignor Zollitsch dodal, že němečtí biskupové jsou otřeseni případy sexuálního zneužívání nezletilých a znovu se hluboce omluvil obětem pedofilie. Dalším důležitým elementem je jmenování referenta pro oběti pedofilie. Je jím trierský arcibiskup Stephen Ackmann.

Z mnoha stran přicházejí kritiky celibátu, jako příčiny pedofilie v řadách kléru. Katolická církev ovšem alespoň prozatím celibát rušit nebude. Za příčinu pedofilie v řadách kléru jej nepovažuje, protože pedofilie se nedopouštějí pouze kněží, tudíž celibát nemůže být považován za příčinu. Právě dnes Benedikt XVI. opět zdůraznil, že celibát je posvátným symbolem poslání kněze, posvátnou hodnotou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s vedoucím náboženského vysílání ČRo6 Danielem Rausem o vlně pedofilních skandálů v katolické círvi.

I v Itálii, která si do nynějška udržovala čistý štít, se začíná rýsovat první skandál. Před dvěma dny bolzánská diecéze dala na svou internetovou stránku výzvu, aby se přihlásily eventuální oběti sexuálního zneužívání v katolických školách. Přesné informace zatím nejsou zveřejněny, ale údajně se již jedna oběť přihlásila.

Ačkoliv otevřeně v Itálii zatím žádný skandál nepropukl, neznamená to, že by k případům zneužívání nezletilých kněžími nedocházelo. Jak říká zpravodajka Českého rozhlasu, Vědunka Lunardi, přístup k podobným situacím je v Itálii jiný. Mlčí zde i oběti zejména ze strachu před reakcí okolí. I v Itálii by se ale situace mohla změnit s novým přístupem katolické církve, ale více, než na papeži, to závisí na biskupech.

Původ vlny skandálů

Vedoucí náboženského vysílání Českého rozhlasu, Daniel Raus, říká že obří vlnu svědectví o zneužívaní dětí spustily skandály v USA: "Americký systém je poněkud volnější a promlčení je tam daleko těžší. Myslím si proto, že Amerika spustila tu evropskou vlnu."

Raus se domnívá, že diskuze ohledně celibátu se nyní určitě rozhoří, ale v rámci církve zřejmě nebude podporovaná. "Současný papež Benedikt XVI. je velkým zastáncem celibátu."

Vědunka Lunardi, Tomáš Pavlíček, Veronika Sedláčková, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme