Papež se dočkal nadšených věřících i demonstrantů

Přísná bezpečnostní opatření, nadšené zástupy věřících a mnohem menší účast na protestních akcích než se čekalo. První den návštěvy papeže Benedikta XVI. v Německu se odehrál bez větších komplikací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. při projevu v německém parlamentu | Zdroj: ČTK

Na berlínský olympijský stadion proudí tisíce věřících, přijeli z celého Německa, skupinka starších dam trénuje své hlasivky. Ještě před příletem do Německa vzkázal papež, že nepůjde o žádnou show, při průjezdu papamobilem vyvolává Benedikt ale nadšení jako popová hvězda.

„Stojíme spolu v bouři a naši víru nic nezmění,“ dodává papež sílu svým ovečkám v dobách, kdy katolickou církví otřásá celá řada skandálů. „Pro mne je papež jako hvězda, která mne přivedla k Bohu,“ svěřuje se mladý Latinoameričan.

Přehrát

00:00 / 00:00

První den papežovy návštěvy v Německu sledovala zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Po skončení mše se lidé radují, tančí, zpívají. Podobně uvolněná atmosféra panuje i na demonstraci v centru města. Namísto obdivných slov ale padají vážná obvinění.

„Nepovažujeme papežovu politiku vůbec za dobrou. Je to dogmatik, který neuznává homosexuály, lesby, transexuály a kvůli tomu, že církev brání lidem používat kondomy se v Africe prudce zvýšil počet lidí umírajících na AIDS. Navíc jediný den návštěvy v Berlíně přijde na miliony a ty peníze by se mohly využít rozhodně lépe,“ rozčiluje se žena oblečená jako jeptiška.

Ač většina účastníků protestu vznáší vážná obvinění, jde spíše o takový tradiční berlínský happening. „Já jsem Lucifer I.,“ představuje se mi muž poté, co mne postříká vodou. Přišel prý proto, aby se bavil a proti papežovi prý nic nemá.

Demonstrace se nakonec zúčastnilo mnohem méně lidí než organizátoři plánovali, nic to ale nemění na tom, že v postoji ke svému krajanovi na papežském stolci zůstává Německo rozdělené.

Klára Stejskalová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme