Papež se po operaci probral k vědomí bez problémů

Papež Jan Pavel II. večer podstoupil zhruba 30minutový operační zákrok - tracheotomii, která mu má usnadnit dýchání. Narkózu i samotnou operaci snášel Svatý otec dobře, alespoň podle stanoviska Vatikánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II

Jan Pavel II | Zdroj: ČTK

To televizi RAI tlumočil Gianni Letta z úřadu italské vlády: "Svatý otec se probral bez problémů. Lékaři jsou velmi spokojení s tím, jak zákrok snášel. Předem mu vysvětlili, že jde o jednoduchý zásah. A on jim na to řekl - Jednoduchý... záleží jak pro koho," tak ještě před operačním sálem žertoval." Na noc dostal papež respirátor ulehčující dýchání.

Zatím není zřejmé, zda a kdy bude moci po operaci mluvit. Podle představitelů Vatikánu ale může Svatý otec vést záležitosti církve i bez hlasové komunikace. Samotnou tracheotomii považují lékaři za jednoduchý chirurgický zákrok. Obávají se však - vzhledem k papežovu zdravotnímu stavu - dodatečných komplikací. Neurolog Paolo Maria Rossini dává nynější potíže Svatého otce do souvislosti s Parkinsonovou nemocí: "Potíže s dýcháním patří k nejčastějším problémům u pacientů, kteří trpí Parkinsonovou chorobou v pokročilém stádiu. Obecně lze u nich za nejvážnější komplikace považovat zápal plic nebo plicní embolii."

Zdravotní stav papeže Jana Pavla II. se znepokojením sledují v jeho rodném Polsku.

O zhoršení papežova zdraví informují polská média na prvních místech. Polská televize se telefonicky spojila s jedním z nejbližších spolupracovníků Jana Pavla II. Pawlem Ptasznikem.

"Přestože zdravotní stav Svatého otce byl stabilní, lékaři rozhodli, že mu ulehčí dýchání a zlepšení tím prokrvování organismu. Zákrok byl úspěšný a provedli ho ti nejlepší specialisté," řekl Pawel Ptasznik, šéf polské sekce zahraniční služby Vatikánu. Ve vysílání vystoupili také polští specialisté, podle kterých nebyla 30 ti minutová operace sama osobě tak nebezpečná.

"Je to průměrná doba provedení tracheotomie otevřenou metodou, tedy operací," uvedl profesor Tadeusz Orlowski. Upozornil ale, že žádný takový zákrok není bez rizika - hrozí například infekce.

Šéf polské sekce zahraniční služby Vatikánu otec Pawel Ptasznik uvedl, že samotná tracheotomie proběhla bez potíží.

V této chvíli nelze sice nic předvídat, protože lékaři takové informace neposkytují. Uklidňující ale je, že se papež vrátil po operaci do svého pokoje a byl při vědomí. "Myslím, že jeho stav se zlepšuje," řekl šéf polského odboru ve Vatikánu. Polští lékaři ale upozorňují, že komplikace mohou nastat i po úspěšné tracheotomii.

Každý zákrok v sobě skrývá určité riziko a v tomto případě si musíme uvědomit, že jde o otevření dýchacích cest, a to znamená větší riziko infekce. Samotná operace nás nemusí znepokojovat tolik jako nemoc, kvůli které ji papež musel podstoupit, řekl profesor Tadeusz Orlowski, specialista na problémy dýchacích cest.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme