Papež se z Kuby přesouvá do USA. Uvítat se ho chystají desetitisíce lidí

Do amerického Washingtonu se sjíždějí tisíce katolíků. Dnes tam totiž přiletí papež František. Ten se do USA přesouvá z Kuby, kde strávil uplynulé čtyři dny. Na základně St. Andrews ho přivítá přímo prezident Barack Obama. Lidé očekávají papežův příjezd dychtivě. Skoro to vypadá, jako by čekali na rockovou hvězdu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František mluví s dětmi v chrámu v El Cobre na Kubě | Zdroj: Reuters

V obchodě si mohou koupit trička s motivy papežovy návštěvy, hrnečky, růžence, sošky, a pořídit si lze dokonce i malý model proslulého papamobilu.

Ve středu k bazilice Neposkvrněného početí přijde papeže přivítat až 25 tisíc lidí. Bude tu také zdravotnice Gemma, spolu s manželem a dětmi. V obchodě si na památku vybrala kapesní růženec a trička pro celou rodinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak se Washington připravuje na návštěvu papeže, natáčela zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Přijít se chystá i její šedesátiletá kolegyně Theresa, která si zase koupila tričko s mottem papežovy cesty „Naší misí je láska“.

Jak s úsměvem říká, papež je pro věřící skutečnou superhvězdou. Theresa si ho podle svých slov váží pro jeho skromnost, dobrotu a odvahu ke změnám, díky nimž se podle ní katolíci znovu mají důvod vracet k církvi.

Věří také, že jeho poselství pomůže americké veřejnosti porozumět principům, o které se katolická víra opírá a o něž usiluje.

Návštěva zajímá i osmadvacetiletou Christine. Není sice katolička, ale není jí lhostejné Františkovo úsilí o sociální spravedlnost.

Úřady v souvislosti s návštěvou papeže vyzývají, aby se lidé ve Washingtonu připravili na zmatek, davy a dopravní zácpy. Návštěvu provázejí přísná bezpečnostní opatření, podle médií jedny z největších v historii.

Části města budou v příštích dnech pro automobilovou dopravu úplně uzavřené. Některé firmy a úřady proto umožní zaměstnancům pracovat z domu.

Výzva ke změnám i setkání s Castrovými

Do USA se František přesouvá z Kuby, kde ho v minulých dnech vítaly desetitisíce lidí.

Papež při své návštěvě mimo jiné vyzval Kubánce, aby se nebáli změn ve svém životě ani ve společenském uspořádání, setkal se však také s představiteli tamního represivního režimu bratry Castrovými.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlédnutí za kubánskou cestou papeže Františka nabídla redaktorka Pavlína Nečásková

Fidela Castra navštívil přímo v jeho domě, mladší Raúl, která je prezidentem země, se přišel podívat i na papežovu bohoslužbu. Oba bratři mají katolickou výchovu, během socialistické revoluce v roce 1959 se však oba dva stali ateisty.

Někteří lidé od papeže očekávali větší gesto vůči kubánské opozici. Její představitelé ostatně i během papežské návštěvy čelili tlaku úřadů – desítkám lidí byla znemožněná účast na mši.

Papež František a kubánský prezident Raúl Castro při setkání v Havaně | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme