Papež uvedl do úřadu nové kardinály
Papež Jan Pavel II. uvedl do úřadu 30 nových kardinálů. Slavnostní obřad se konal na schodišti před svatopetrským chrámem v Římě. Mezi novými kardinály je i významný představitel českého katolického exilu, jezuitský kněz Tomáš Špidlík.
Jak dodává naše spolupracovnice v Itálii Vědunka Lunardi, papež přečetl slabým hlasem pouze liturgickou formuli. Mezi novými kardinály jsou biskupové z Vietnamu, Guatemaly, Súdánu, Indie, Spojených států a řady evropských zemí. Kardinálem se stal i představitel českého katolického exilu 83letý jezuitský Tomáš Špidlík.
Tomáš Špidlík je český jezuita žijící v Římě a patří ke známým odborníkům na spiritualitu východních církví. Je profesorem Gregoriánské univerzity. V roce 1998 mu prezident Václav Havel udělil za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
Narodil se v roce 1919 v Boskovicích na Moravě. Po maturitě studoval na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně češtinu a latinu. Po zavření vysokých škol nacisty, vstoupil do noviciátu jezuitského řádu v Benešově a studia dokončil na Velehradě. Po komunistickém puči v
Papež však jmenoval i jednatřicátého kardinála in pectore, což znamená, že jeho jméno zatím nebylo zveřejněno, protože zřejmě působí v zemi, kde je katolická církev utlačována.
Dle mnohých pozorovatelů posílí většina nových kardinálů konzervativní členy konkláve, a to by mohlo ovlivnit volbu budoucího papeže.
Hlasovací právo mají jen kardinálové mladší 80 let. Účastníci konkláve se musí v Římě sejít do 15 dnů po smrti předchozího papeže. Zvolení nového papeže signalizuje vycházející bílý kouř z komína Sixtinské kaple.
Prvním kardinálem z českých a moravských diecézí byl jmenován Jan Očko z Vlašimi ve 14. století. V minulém století bylo jmenováno sedm kardinálů, mezi nimi například Josef Beran František Tomášek anebo Miloslav Vlk.