Papež uvedl do úřadu nové kardinály

Papež Jan Pavel II. uvedl do úřadu 30 nových kardinálů. Slavnostní obřad se konal na schodišti před svatopetrským chrámem v Římě. Mezi novými kardinály je i významný představitel českého katolického exilu, jezuitský kněz Tomáš Špidlík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II. a T. Špidlík | Zdroj: ČTK

Jak dodává naše spolupracovnice v Itálii Vědunka Lunardi, papež přečetl slabým hlasem pouze liturgickou formuli. Mezi novými kardinály jsou biskupové z Vietnamu, Guatemaly, Súdánu, Indie, Spojených států a řady evropských zemí. Kardinálem se stal i představitel českého katolického exilu 83letý jezuitský Tomáš Špidlík.

Tomáš Špidlík je český jezuita žijící v Římě a patří ke známým odborníkům na spiritualitu východních církví. Je profesorem Gregoriánské univerzity. V roce 1998 mu prezident Václav Havel udělil za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Narodil se v roce 1919 v Boskovicích na Moravě. Po maturitě studoval na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně češtinu a latinu. Po zavření vysokých škol nacisty, vstoupil do noviciátu jezuitského řádu v Benešově a studia dokončil na Velehradě. Po komunistickém puči v

Tomáš Špidlík | Foto: Centro Aletti

Papež však jmenoval i jednatřicátého kardinála in pectore, což znamená, že jeho jméno zatím nebylo zveřejněno, protože zřejmě působí v zemi, kde je katolická církev utlačována.

Dle mnohých pozorovatelů posílí většina nových kardinálů konzervativní členy konkláve, a to by mohlo ovlivnit volbu budoucího papeže.

Hlasovací právo mají jen kardinálové mladší 80 let. Účastníci konkláve se musí v Římě sejít do 15 dnů po smrti předchozího papeže. Zvolení nového papeže signalizuje vycházející bílý kouř z komína Sixtinské kaple.

Prvním kardinálem z českých a moravských diecézí byl jmenován Jan Očko z Vlašimi ve 14. století. V minulém století bylo jmenováno sedm kardinálů, mezi nimi například Josef Beran František Tomášek anebo Miloslav Vlk.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme