Papež už podle lékařů nemá naději na uzdravení

Celkový zdravotní stav papeže Jana Pavla II. se v posledních hodinách dále zhoršil. Oznámil to večer vatikánský mluvčí Joaquín Navarro-Valls. Zhoršila se situace ledvin a srdeční činnosti, krevní tlak je na minimu. Papež nemůže podstoupit dialýzu a sepse postihla ledviny. Zhoršilo se také dýchání, čtyřiaosmdesátiletý papež již dýchá pouze povrchně. Jan Pavel II. se blíží momentu smrti. Italská televize Sky uvedla, že večer ztratil vědomí. Podle státní televize byla uzavřena bronzová vrata Svatopetrského chrámu - tento symbol v Římě signalizuje papežovu smrt. Vatikán zatím s oficiálním prohlášením nevystoupil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

Televizní stanice CNN po 20. hodině s odvoláním na italské sdělovací prostředky už papežovu smrt oznámila. Televize však dodala, že nemá nezávislé potvrzení. Vatikánské zdroje ale zprávu podle agentury AP popřely.

Celý katolický svět je s papežem Janem Pavlem II. v jeho posledních chvílích. Zdravotní stav hlavy katolické církve však hovoří jednoznačně. Radiožurnálu to potvrdil i kardinál Miloslav Vlk. "Lidská naděje, že papež třeba přežije tuto noc, domnívám se, vůbec není. Ale je to zkouška pro nás křesťany a je to moment, kdy má naše víra růst a posílit."

Zdravotní stav nemocného Jana Pavla II. se od čtvrtečního večera prudce zhoršoval. K dýchacím obtížím a problémům s polykáním, kvůli kterým museli lékaři provést papežovi tracheotomii a zavést vyživovací sondu do žaludku, se přidaly další komplikace. Objevil se u něj zánět močových cest. Lékaři proto nasadili antibiotika. V pátek ráno se u papeže dostavil septický šok a srdeční kolaps.

Za papeže se modlí věřící na celém světě. Miliony věřících se modlily v Asii. Tisíce lidí přišly do kostelů v papežově rodném Polsku.

Večer se na Svatopetrském náměstí sešlo 30 až 40 tisíc věřících; modlí se růženec v očekávání zprávy o úmrtí papeže. Tomu ale bude předcházet složitý ceremoniál. Kardinál Camerlengo musí ověřit jeho skon, pak zapečetí pracovnu a pokoj Jana Pavla II. a sdělí zprávu papežskému vikáři, kterým je kardinál Ruini. Ten pak oznámí smutnou zprávu Římanům a zvony začnou vyzvánět umíráček.

Vědunka Lunardi, Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme