Papež v EP: Spíše než na ekonomiku by se Evropa měla soustředit na člověka

Evropa se podle papeže Františka příliš soustředí na ekonomický výkon a nedává dostatečný důraz na samotného člověka. Papež to řekl ve svém projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku. V centru evropského zájmu podle Františka musí být důstojnost a svoboda každého jedince.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František promluvil před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku

Papež František promluvil před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku | Zdroj: Reuters

Papež zároveň varoval před čím dál silnějším individualismem.

Lidé podle něj jednají, jako by se rodili sami, stále méně dbají na prospěch společnosti nebo třeba na rodinu.

Přílišný individualismus přitom podle papeže paradoxně vede k větší osamocenosti lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropa se podle papeže příliš soustředí na ekonomiku a dává malý důraz na člověka. Papež to řekl v Evropském parlamentu. Více O. Houska

František ale mluvil i o konkrétních aktuálních politických a sociálních problémech.

Vyslovil se třeba pro větší pomoc imigrantům ze zemí sužovaných válkami, kteří se snaží dostat do Evropy. Narážel tak na tragédie uprchlíků ve Středozemním moři.

Zdůraznil také nutnost větší ochrany životního prostředí a přímo vyzval k tomu, aby se členy Evropské unie jednou staly země na Balkánském poloostrově.

Papež zároveň kritizoval EU, že se stala příliš byrokratickou a budí dojem jisté nepřístupnosti vůči svým občanům. Podle něj musí unie více dbát na ideály, které jednotlivé země spojují.

S návštěvou Františka v Evropském parlamentu ne všichni poslanci souhlasili, přesto za svůj projev sklidil velmi dlouhý potlesk, ba ovace ve stoje.

Před Františkem měl projev v EP jen Jan Pavel II.

Byl teprve druhým papežem v dějinách, který k europoslancům promluvil.

„Zatím jediným papežem, který měl v Evropském parlamentu projev, byl Jan Pavel II. v roce 1988,“ upozornil mluvčí parlamentu Jaume Duch Guillot.

Jeden z poslanců na papeže tehdy pokřikoval, že je Antikrist. Ostatní europoslanci tehdy svého kolegu ze sálu sami vyvedli.

Papež František | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska, Milan Kopp, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme