Papež v tradičním poselství Urbi et Orbi připomněl válečné konflikty a utrpení

Papež František se ve svém letošním poselství Městu a světu (Urbi et Orbi) vyslovil proti aroganci, násilí i pronásledování křesťanů. Svatý otec se také modlil za oběti násilností a teroristických útoků v Keni, Sýrii i dalších zemích. Františkovi na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu naslouchalo navzdory deštivému počasí na sto tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František požehnal Městu a světu

Papež František požehnal Městu a světu | Zdroj: ČTK

Srovnáním pýchy a pokory, kdy pyšný se dívá svrchu dolů a pokorný naopak ze spodu vzhůru vyslal papež František celému světu jasný vzkaz. Jen správným křesťanem je totiž podle něho právě pokorný člověk.

Svatý otec také vyzval k respektování druhých i k jejich soužití. V této souvislosti zmínil násilnosti na Blízkém Východě i v Africe a modlil se za miliony syrských uprchlíků, oběti bojů v Jemenu a za studenty zabité v Keni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papež František požehnal ve Vatikánu Městu a světu. Jeho vystoupení sledoval na místě zpravodaj Robert Mikoláš

Připomněl i konflikt na východě Ukrajiny. "Nechť vzkříšení Páně přinese světlo milované Ukrajině, zejména těm, kteří v uplynulých měsících prožili násilí tohoto konfliktu. Nechť země znovu nalezne mír a naději díky úsilí všech stran," řekl.

Svatý otec zkritizoval také přístup k imigrantům, kteří jsou zneužíváni jako levná pracovní síla. Na závěr zazněla z papežových úst slova: Nebojte se, jsem vzkříšen, budu s vámi.

Velikonoční poselství Městu a světu si přišly na Svatopetrské náměstí poslechnout desetitisíce lidí | Foto: ČTK/AP

Krátce po poledni František pozdravil před bazilikou svatého Petra ve Vatikánu 100 až 150 tisíc lidí, kteří se tam scházeli i přes vytrvalý déšť už od rána. Prostřednictvím televizních obrazovek i rozhlasových stanic sledovaly papežovo vystoupení další miliony věřících po celém světě.

Průzkum pro ČRo: Na Velikonocích si lidé váží volna. Oblíbenou tradicí zůstává pomlázka

Číst článek

„Je to velice emotivní, shromáždil se tu celý křesťanský svět. Jsou tu věřící z Latinské Ameriky, z Číny, Kanady, ze všech koutů naší planety," svěřila se se svými pocity mladá Italka.

Po požehnání papež ještě jednou přistoupil k mikrofonu a věrný své pověsti, neopomenul zmínit deštivé počasí. Jak řekl, je dnes sice pěkný den, tedy Boží hod Velikonoční, ale počasí je přímo škaredé. Na závěr všem popřál dobrou chuť.

Papežovu mši sledují ve Vatikánu přes déšť desetitisíce lidí | Foto: ČTK/AP

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vrchol Velikonoc následuje po Velkém pátku a Bílé sobotě, kdy se papež také zúčastnil liturgií a pobožností spojených s připomínkou Kristova utrpení a ukřižování.

Umučení Krista často láká filmaře. Ohlasy bývají rozporuplné

Číst článek

Robert Mikoláš, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme