Papež v tradičním vánočním poselství odsoudil konflikty v Sýrii, Iráku a na Ukrajině

Papež odsoudil konflikty v Sýrii a Iráku a vyzval svět k humanitární pomoci. František tak učinil v tradičním poselství Urbi et orbi – Městu a světu. Svatý otec také vyjádřil naději na smír na Ukrajině a vzpomněl na oběti, které zemřely minulý týden při masakru na pákistánské střední škole.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František vyzval během tradičního vánočního poselství Urbi et orbi ke smíru

Papež František vyzval během tradičního vánočního poselství Urbi et orbi ke smíru | Zdroj: Reuters

Papež se pomodlil za křesťany na Blízkém východě i za děti, které jsou obětí sexuálního násilí, bídy a nedostatku nebo ze kterých se z donucení stávají vojáci. Vyjádřil se rovněž proti umělému přerušení těhotenství.

Na Svatopetrském náměstí papeži naslouchaly tisíce lidí, další miliony ho sledovaly na televizních obrazovkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papež v tradičním vánočním poselství odsoudil konflikty v Sýrii, Iráku a na Ukrajině. podrobnosti zná Vědunka Lunardi

Tradiční sváteční proslov zaznívá z papežových úst každý rok o Velikonocích a o Vánocích. Kázání je vždy zaměřeno na poselství míru.

„Na pokoj lidem různých náboženství, různých barev, různých jazyků. Je to jednoznačně poselství toho poutníka na zemi, římského biskupa, který chce poselství z Betléma šířit celému světu – a to je poselství míru,“ vysvětluje římskokatolický duchovní Zdeněk Jančařík.

Papežovo tradiční vánoční poselství Urbi et orbi si na Svatopetrském náměstí vyslechly tisíce lidí | Foto: Reuters

Pro papeže Františka se jednalo o druhé vánoční Urbi et orbi od doby, co nastoupil do úřadu. Loni vyzval k řešení syrské občanské války a konfliktu v Jižním Súdánu.

Františkovi předchůdci měli ve zvyku mluvit v několika světových jazycích včetně češtiny. Současná hlava římskokatolické církve ovšem tuto tradici dosud nezopakovala.

Oslavy v Betlémě

Do Betléma na palestinském Západním břehu se mezitím sjely tisíce křesťanských poutníků. Narození Ježíše Krista věřící oslavili během půlnoční bohoslužby v Chrámu Narození Páně. Duchovní i politici vyzvali k náboženské toleranci a míru na Blízkém východě.

Poutníky přišel pozdravit i palestinský prezident Mahmúd Abbás, který je muslim. „Doufáme, že Bůh přinese do příštích svátků mír a klid a že společně překonáme vzájemnou nesnášenlivost a násilí, které nás stále na mnoha místech trápí,“ prohlásil.

Křesťanské poutníky přišel do Betléma pozdravit i palestinský prezident Mahmúd Abbás, který je muslim | Foto: Reuters

Vědunka Lunardi, Naděžda Hávová, ČTK, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme