Papež ve Fatimě svatořečil děti, jimž se zjevila Panna Marie. Přihlížely tomu statisíce lidí

Papež František v sobotu odsloužil slavnostní mši v portugalské Fátimě. Přesně před 100 lety se tam podle katolické církve zjevila třem malým dětem Panna Marie. Dvě z nich při této příležitosti papež svatořečí. Odhaduje se, že obřadu se účastnilo 400 tisíc věřících.

Fátima, Portugalsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří věřící dorazili do Fátimy s několikadenním předstihem, přespávali v autech nebo ve stanech. Vesnice je pro ně výjimečným místem, jak řekla Sandy Nevesová z Venezuely: "Fátima se nedá vysvětlit, musíte to cítit. Je to neobyčejná senzace. Cítíte nesmírný vnitřní pokoj. Pochopíte to jen, když to zažijete. Nedokážu to vysvětlit."

Papež František do Portugalska dorazil v pátek. Země kvůli jeho návštěvě zpřísnila kontroly na hranicích. Na pouť letos dohlíží asi 6000 policistů a vzdušný prostor nad vesnicí je uzavřený.

Papež František se modlí nad hroby dvou ze tří malých pasáčků, kterým se zjevila Panna Marie. | Zdroj: Reuters

I když dětem dlouho nikdo nevěřil, postupně se události ve Fátimě staly největší a nejuznávanější událostí svého druhu v novodobé historii. Už u posledního zjevení v říjnu 1917 bylo 70 tisíc lidí včetně novinářů a fotografů.

Věřící zjevení nemusí přijmout

Uvěřit v pravosti zjevení ale katolická církve svým věřícím nenařizuje, řekl Radiožurnálu teolog a představený Dominkánů Benedikt Mohelník.

„To, co je v Písmu svatém a v tradici církve, tedy Boží slovo, je závazné. Mariánská zjevení, včetně fátimského nic nepřidávají – to je jedno z kritérii přípustnosti zjevení – a církev nikdy nezavazuje. I když se o zjevení vyjádři pozitivně, žádného věřícího nezavazuje, že ho musí přijmout."

Největší pozornost vzbudila tři tajemství, která měla Panna Marie dětem sdělit. První dvě oznamovala brzký konec války a vypuknutí další, nebo vzestup a pád komunismu v Rusku. Třetí část proroctví zveřejnil Vatikán až v roce 2000 a předpovídá morální úpadek světa i katolické církve, včetně útoku na papeže.

Právě ve Fátimě se před pětatřiceti lety pokusil konzervativní kněz zavraždit papeže Jana Pavla II.

Ondřej Klapal, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme