Papež vyzval irské biskupy k napravení autority církve po skandálu se zneužíváním dětí

Irští biskupové se zavázali spolupracovat s justicí ve své zemi, kde kněží po desetiletí zneužívali stovky dětí. Fakt, že irská církev proti tomu nedokázala účinně zasáhnout, pranýřoval papež, který si irské duchovní kvůli tomu pozval do Vatikánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Český velvyslanec v Dublinu Tomáš Kafka pro Český rozhlas připomněl, že katolická církev je v podstatě hlavním hybatelem irského základního školství.

"Je zapotřebí, aby se šok, kterým irská společnost a církev prochází, odrazil v nové praxi. Lze tu také vnímat rozzlobenost médií, která volají po sekularizaci irského školství. Běžní Irové by ale takto rychlou reformu příliš nevítali. Je to spíše na dlouhodobější debatu mezi státem, církví a rodiči," řekl Radiožurnálu Kafka. Samotná jednání s irskými církevními představiteli probíhají za zavřenými dveřmi. Vatikán jim ale přikládá mimořádnou důležitost. Důvodem je naléhavost situace. Vrchním představitelům církve prý došlo, že pokud by se podobné případy odehrávaly v dalších katolických školách, s počtem 250 tisíc škol dojdou k alarmujícím číslům.

Vatikán chce vydat pro irské katolíky zvláštní pastorační list. Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Itálii, Josefa Kašpara, řekne Vatikán zcela otevřeně: "Celou věc by měly řešit nejen vnitřní orgány katolické církve, ale vzhledem k tomu, že se jedná o trestné činy, Vatikán tentokrát nebude klást překážky soudnictví jednotlivých zemí."

Oběti dlouholetého zneužívání a týrání žádají odškodnění ve výši jedné miliardy eur. Případné vyplacení by pro Vatikán mohlo znamenat velkou ránu. Katolická církev už, podle Josefa Kašpara, podobné případy zná. V nedávné minulosti se s vyplácením odškodného potýkala například kalifornská katolická církev.

Veronika Malá, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme