Papež vyzval Izrael a Palestince k ukončení vzájemného násilí

Palestinci a Izrael by měli zastavit spirálu vzájemného násilí. Pří návštěvě palestinského Betléma to prohlásil papež Benedikt XVI. Už podruhé během své blízkovýchodní cesty také podpořil vznik nezávislé palestinské domoviny, slova "palestinský stát" ale nepoužil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benedikt XVI. v uprchlickém táboře Aida

Benedikt XVI. v uprchlickém táboře Aida | Zdroj: ČTK

Papež se zastavil také v palestinském uprchlickém táboře Aida. Vyjádřil o solidaritu jeho obyvatelům, kteří stále uchovávají naději, že se vrátí do svých původních domovů.

Tábor ležící přímo u izraelské separační zdi. Židovský stát její stavbu na okupovaných územích zdůvodňuje obranou před terorismem. Palestinci ale poukazují, že bariéra ukrajuje další část území, kde chtějí založit svůj stát.

Papež prohlásil, že stavba je "symbolem patové situace" mezi Izraele a Palestinci. Jak řekl, na obou stranách této zdi je potřeba "velké odvahy k překonání vzájemného strachu a nedůvěry".

Obyvatelé tábora vybudovali pro papeže pódium přímo pod kontroverzní zdí. Klerik ale nakonec promluvil o několik metrů dál v chlapecké škole. Té papež věnoval 70.000 eur.

O blízkovýchodní cestě papeže si můžete také přečíst:
Palestinští uprchlíci se připravují na návštěvu papeže
Papež podpořil mizející křesťanskou menšinu ve Svaté zemi
Vatikán se ostře ohradil proti kritikům papeže v Jeruzalémě
Papež předčasně odešel ze setkání s muslimy a židy v Jeruzalémě
Papež Benedikt XVI. zahájil pětidenní návštěvu Izraele
Izrael se obává atentátu na papeže ze strany židovských extremistů
Papež vyzval na hoře Nebo k usmíření mezi židy a křesťany
Papež zahájil ostře sledovanou cestu do Svaté země

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme