Papež vyzval k dialogu mezi náboženstvími

Papež Benedikt XVI. se ve své letní rezidenci Castel Gandolfo setkal s velvyslanci muslimských zemí a reprezentanty italských muslimů. Cílem schůzky bylo uklidnění atmosféry po papežově projevu, který pronesl během nedávné návštěvy Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. | Foto: Jiří Hošek

Hlava katolické církve v něm použila výrok byzantského císaře Manuela II. Paleologa ze čtrnáctého století: "Ukažte mi, co Mohamed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem."

Tato slova Benedikta XVI. vyvolala v muslimském světě bouřlivé reakce včetně násilností. Papež se od té doby snažil opakovaně vysvětlit, že byl špatně pochopen a že vůči islámu chová respekt.

"Dialog mezi náboženstvími je životní nezbytností a závisí na něm ve značné míře naše budoucnost," prohlásil dnes na setkání s muslimy Benedikt XVI. Vatikán nyní doufá, že se bouře v zemích, kde toto vyznání převládá, nejen uklidní, ale tento incident se nakonec stane příležitostí k navázání skutečného dialogu mezi oběma vyznáními, která, jak řekl papež, vzývají stejného jediného Boha.

Papež si přeje dialog, v němž budou uznávány náboženské hodnoty, které mají obě víry společné, a v němž se budou poctivě respektovat rozdílnosti obou vyznání. Vyzval křesťany a muslimy, aby se společně snažili vyvarovat jakékoli podoby netolerance a společně vzdorovali všem projevům násilí.

Ve své letní rezidenci Castel Gandolfo přijal diplomatické zástupce 22 muslimských zemí a přednesl k nim ve francouzštině projev, ve kterém opět zdůraznil svou hlubokou úctu a respekt k muslimům.

Celá audience netrvala ani hodinu, ale se vší pravděpodobností bude mít příznivý ohlas v muslimských zemích. Irácký velvyslanec ve Vatikánu prohlásil, že papežova slova byla právě to, co od něho muslimské země očekávaly. Irácký velvyslanec promluvil k novinářům jako jediný. Ostatních 21 velvyslanců po audienci Castel Gangolfo okamžitě opustilo.

Josef Kašpar, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme