Papež vyzval k ukončení násilí v Sýrii a k pomoci hladovějící Africe

Papež Benedikt XVI. adresoval světu tradiční vánoční poselství a udělil požehnání Městu a světu (Urbi et Orbi) ve 36 jazycích. Vyzval v něm k ukončení násilností ve světě i k pomoci zemím postiženým hladomorem a přírodními katastrofami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. připomněl národy trpící válkami nebo přírodními katastrofami | Foto: ČTK

Benedikt XVI. připomněl význam Vánoc, oslavu narození Spasitele. Boha požádal o pomoc pro oblast Afrického rohu, kde lidé trpí hladem a konflikty a vyzval mezinárodní komunitu, aby pomáhala uprchlíkům z této oblasti. Kritizoval také občanskou válku v Sýrii a dlouhodobé konflikty v Iráku a Afghánistánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tradiční vánoční poselství Papeže Benedikta XVI. sledovala Vědunka Lunardi

Připomněl také následky povodní v Thajsku a na Filipínách. Vyzval k prohloubení dialogu mezi Izraelem a Palestinci, ukončení násilí v Sýrii a připomněl Jižní Sudán, Myanmar či africkou oblast Velkých jezer.

Boha požádal o novou sílu pro společnost v severoafrických a blízkovýchodních zemí při vytváření „obecného dobra“ a o pomoc při ochraňování práv všech občanů v nejnovějším státu světa – letos ustaveném Jižním Súdánu.

Tradiční poselství sledovalo za slunečného dne na Svatopetrském náměstí několik tisíc lidí, další miliony po celém světě ho mohly vidět v přímém přenosu v televizi a na internetu. Papež svůj projev tradičně zakončil vánočním přáním v 65 jazycích včetně češtiny.

Vědunka Lunardi, Igor Maňour, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme