Papež vyzval politiky k toleranci

Papež Jan Pavel II. dnes ve Vatikánu vyzval politiky, aby při své práci vycházeli z nezištné lásky a problémy řešili dialogem a ne násilím. Dialog zůstává nenahraditelným nástrojem k řešení každé konfrontace, a to jak mezi státy, tak v mezinárodních vztazích, prohlásil Jan Pavel II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papežova výzva zazněla v kázání při mši, které se na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zúčastnilo kromě tisíců věřících také přes 2000 politiků a zákonodárců z více než 92 zemí světa, mezi nimi například bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. Ti se ve Vatikánu zúčastnili víkendového „Jubilea státníků a politiků“.

Jan Pavel II. také vyzval politiky, aby si vzali příklad z Thomase Mora, anglického filozofa a politika, který je pro své dílo Utopie označován za jednoho ze zakladatelů utopického socialismu. Právě svatého Thomase Mora prohlásil v úterý Jan Pavel II. za „ochránce státníků a politiků. V Británie přijali informace o tom, že se stal patronem státníků, rezervovaně. Anglikánská církev prohlásila, že tuto záležitost nehodlá komentovat, protože se týká muže, který odmítl respektovat autoritu krále Jindřicha VIII. v duchovních věcech poté, co se panovník rozešel s Římem.

More za krále Jindřicha VIII. zastával úřad kancléře, později byl ale uvězněn a v roce 1535 popraven, protože se protivil jeho absolutistické politice a zejména jeho církevní reformě. Morovo filozofické rozjímání směřovalo především ke stanovení systému ideální vlády. V roce 1886 ho papež Lev XIII. prohlásil za blahoslaveného, v roce 1935 byl papežem Piem XI. kanonizován.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme