Papež vyzval politiky k toleranci

Papež Jan Pavel II. dnes ve Vatikánu vyzval politiky, aby při své práci vycházeli z nezištné lásky a problémy řešili dialogem a ne násilím. Dialog zůstává nenahraditelným nástrojem k řešení každé konfrontace, a to jak mezi státy, tak v mezinárodních vztazích, prohlásil Jan Pavel II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papežova výzva zazněla v kázání při mši, které se na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zúčastnilo kromě tisíců věřících také přes 2000 politiků a zákonodárců z více než 92 zemí světa, mezi nimi například bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. Ti se ve Vatikánu zúčastnili víkendového „Jubilea státníků a politiků“.

Jan Pavel II. také vyzval politiky, aby si vzali příklad z Thomase Mora, anglického filozofa a politika, který je pro své dílo Utopie označován za jednoho ze zakladatelů utopického socialismu. Právě svatého Thomase Mora prohlásil v úterý Jan Pavel II. za „ochránce státníků a politiků. V Británie přijali informace o tom, že se stal patronem státníků, rezervovaně. Anglikánská církev prohlásila, že tuto záležitost nehodlá komentovat, protože se týká muže, který odmítl respektovat autoritu krále Jindřicha VIII. v duchovních věcech poté, co se panovník rozešel s Římem.

More za krále Jindřicha VIII. zastával úřad kancléře, později byl ale uvězněn a v roce 1535 popraven, protože se protivil jeho absolutistické politice a zejména jeho církevní reformě. Morovo filozofické rozjímání směřovalo především ke stanovení systému ideální vlády. V roce 1886 ho papež Lev XIII. prohlásil za blahoslaveného, v roce 1935 byl papežem Piem XI. kanonizován.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme