Papež vyzval Putina, aby se osobně zasadil o ukončení bojů na Ukrajině

Papež František přijal ve Vatikánu ruského prezidenta Vladimira Putina. Jednali spolu necelou hodinu za zavřenými dveřmi. Putin se s papežem shodl na tom, že je potřeba znovu nastolovat atmosféru otevřeného dialogu mezi oběma stranami ukrajinské krize a zaměřit se na dodržování minských dohod. Z východní Ukrajiny totiž neustále chodí zprávy o dalších bojích. Tématem hovoru ve Vatikánu byla také nestabilní situace na Blízkém východě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František se sešel s Vladimirem Putinem

Papež František se sešel s Vladimirem Putinem | Zdroj: Reuters

Papež František požádal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se zasadil o mírové uspořádání konfliktu na Ukrajině.

Přehrát

00:00 / 00:00

O setkání papeže Františka s Vladimirem Putinem mluvil ruský zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Oba dva muži se setkali už podruhé, jednali spolu před třemi lety. Na Putina čekalo ve Vatikánu přivítání s veškerými poctami včetně úvodního ceremoniálu Švýcarské gardy.

Šéf Kremlu sám o setkání projevil zájem a potom přišel s víc než hodinovým zpožděním. Agentura Reuters píše, že papež pozdravil Putina německým slovem willkommen. Setkání obou politiků vypadalo prý na první pohled velmi chladně, co se ale odehrávalo za zavřenými dveřmi, nikdo neví.

Rozhovor papeže s Putinem se odehrával v němčině. Ruský prezident jazyk ovládá, protože působil jako agent KGB v NDR.

Papež, který se rád pohybuje ve světě symboliky a jinotajů, dal na schůzce Putinovi dárek v podobě anděla míru a textů z evangelia, které podle Vatikánu nemají jen náboženský, ale i geopolitický význam.

Předtím se ruský prezident setkal v Miláně s italským premiérem Mattem Renzim. Poliltici spolu mimo jiné mluvili o protiruských sankcích a jejich dopadu na italské firmy.

O zrušení sankcí prý politici nemluvili, i když se jedná o velmi aktuální téma. Sankcím totiž brzy vyprší platnost a lídři Evropské unie budou ještě tento měsíc v Bruselu rozhodovat o tom, zda je prodlouží.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme