Papež vyzval vánočním poselstvím svět k míru

K zesílenému úsilí o nastolení míru, zejména v oblastech trvale sužovaných vleklými válečnými konflikty vyzval ve svém vánočním poselství Urbi et Orbi papež Jan Pavel II. Kristus přišel na zem, aby vedl naše kroky na cestě míru, vzkázal papež věřícím na vatikánském Svatopetrském náměstí i u televizních obrazovek v 50 zemích světa. Výslovně varoval před nebezpečím, které by mohla znamenat válka proti Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

Míru bylo věnováno celé papežovo vánoční poselství. Lidstvo podle papeže nesmí propadnout nedůvěře a podezření ani v době, kdy tragický jev terorismu budí nejistotu. "Věřící a všichni lidé dobré vůle musí odmítnout všechny formy netolerance a diskriminace a budovat mír," apeloval papež. Naléhavě také vyzval k zastavení spirály slepého násilí a nenávisti ve Svaté zemi a na Blízkém východě. Izraelcům a Palestincům připomněl nutnost nastolit vzájemný mír.

Jan Pavel II. vyjádřil také přání, aby vánoční mír zavládl i v Latinské Americe, v Asii a v ostatních částech světa, kde politické, hospodářské a sociální krize ohrožují klid četných rodin a mnoha národů. Tragická situace panuje podle jeho slov i v Africe, kde řádí ničivé hladomory a nelítostné boje.

Papež pak popřál věřícím k vánočním svátkům v šedesáti jazycích, letos poprvé také v maorském jazyce a jazyce Samoa. Českým věřícím popřál slovy: Narodil se vám spasitel, radujte se.

Požehnání Urbi et Orbi uděluje papež pravidelně o dvou křesťanských svátcích - Božím hodu vánočním velikonočním. Tradice souvisí s jedinečným postavením římského biskupa, tedy papeže, který je následníkem svatého Petra, prvního z apoštolů, a je mu svěřena odpovědnost za křesťany na celém světě.

Míru a lidem trpícím regionálními konflikty zasvětil Jan Pavel II. Také letošní půlnoční mši papež Jan Pavel II. Ve vatikánské bazilice svatého Petra ji celebruje už čtvrt století. Před více než 10 tisíci věřících papež připomněl, že Ježíš se narodil pro lidstvo hledající svobodu a mír. "Jezulátko v jesličkách je symbolem míru pro lidi trpící válkami, symbolem osvobození pro chudé a utlačované, symbolem milosrdenství pro lidi, které tíží hřích, symbolem lásky a útěchy pro lidi osamocené a opuštěné," řekl Jan Pavel II.

Pozdě večer zažehl papež v okně své pracovny, vedoucím na Svatopetrské náměstí, svíci míru. Tento zvyk zavedl právě Jan Pavel II. Svíce symbolizuje světlo naděje a míru, které vnáší do lidských srdcí narození Ježíše Krista. Obřad uzavírá realizaci velkého betlému pod velkým vánočním stromem z Chorvatska.

Dvaaosmdesátiletý Jan Pavel II. působil unaveně a jeho hlas byl roztřesený. Na papeži jsou stále výrazněji znát tělesné neduhy i úbytek sil. Utrpení mu působí Parkinsonova choroba, kyčelní protéza i následky zranění při atentátu v roce 1981, které se nepodařilo odstranit ani několika následujícími operacemi.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme