Papež zahájil návštěvu na Ukrajině

Papež Jan Pavel II. zahájil pětidenní návštěvu Ukrajiny. Krátce po příjezdu požádal pravoslavné o odpuštění katolických omylů. Současně je ujistil, že katolíci odpouštějí utrpěné křivdy. O papežově návštěvě nás informoval přímo z Kyjeva náš spolupracovník, redaktor České televize Martin Jazairi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příjezd papeže Jana Pavla II. je pro Ukrajinu událostí nejen církevní, ale i politickou. Svátek asi 6 miliónů katolíků řeckých i římských se tu prolíná se snahou ukrajinské vlády představit svou zemi jako otevřenou, přístupnou západnímu vlivu a méně závislou na mínění Ruska.

Možná i proto se Kyjev připravil na papežovu návštěvu s důkladností, která v katolických kruzích vyvolala mírné zděšení. Obyvatelé domů lemujících trasy průjezdů kolon nesmějí vyhlížet z oken, tím méně je otevírat. Poklopy kanálů tajné služby zavařily a do ulic povolaly několik desítek tisíc policistů v uniformách i civilu, kteří zcela uzavřeli část města.

Katolíci se obávají, že tato bezpečnostní opatření mohou lidem návštěvu papeže zcela znechutit. Protesty proti jeho příjezdu ze strany ruské pravoslavné církve po varování státu utichly a omezily se na modlitby za zmaření zítřejší mše, na níž je očekáváno asi půl miliónu poutníků.

Markéta Kaclová, Martin Jazairi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme