Papež zamířil ze Skotska do Londýna

Papež Benedikt XVI. pokračuje v historické čtyřdenní návštěvě Velké Británie. Cestu zahájil ve Skotsku a zatím se zdá, že kontroverzní témata byla dočasně odložena na později a Skotsko si užívá mediální zájem minimálně celé Evropy. Ve Skotsku natáčel zvláštní zpravodaj Ondřej Bouda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. se ve skotsku setkal s britskou královnou a jejím mužem

Papež Benedikt XVI. se ve skotsku setkal s britskou královnou a jejím mužem | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Papež Benedikt XVI. zahájil svou cestu ve skotském Edinburghu, kde ho v královském sídle Holyrood House uvítala královna Alžběta II., která je hlavou anglikánské církve. Oba se shodli na potřebě posilovat společné dědictví všech křesťanů navzdory rozdílům v dogmatických názorech.

Papež také připomněl společné křesťanské dědictví a vyzval Brity k boji proti agresivnímu sekularismu. Po projevech se Benedikt XVI. vydal ve svém papamobilu za doprovodu dudáků do ulic města, kde na něj čekaly tisíce lidí.

Dorazili nejen Skotové, ale i turisté z jiných zemí. Všichni měli jediný cíl – vidět papeže. Jak řekli Radiožurnálu, od návštěvy papeže očekávají spirituální zážitek, pocit sjednocení i očištění církve od pedofilních skandálů. A také prý doufají, že katolíci získají důležitější místo vedle skotské reformované církve.

Nepříliš velký zájem

Jak na Rádiu Česko uvedl redaktor Ondřej Bouda, který papežovu návštěvu sleduje přímo v Británii, podle průzkumů veřejného mínění, většinu Skotů nechává návštěva papeže naprosto chladnou:

„Nijak extra se z ní netěší, ale ani jim příliš nevadí. Když jsem se ptal v odlehlejších částech země co si o návštěvě papeže myslí, tak mnoho lidí ani netušilo, že papež přijede. Rozruch vyvolal akorát účet za papežovo návštěvu, který se má pohybovat okolo 12 milionu liber a část z něj bude hradit daňový poplatník,“ přiblížil.

Podle Boudy nejsou ve Skotsku odpůrci papežovy návštěvy zdaleka tak vidět, jako byli slyšet před papežovým příletem. „Oni sami avizovali, že nechtějí narušovat vážnost a důležitost okamžiku. V Edinburghu byli zástupci obětí zneužívaných katolickými kněžími. Jen tiše stáli podél trasy, kterou papež projížděl městem a drželi fotografie zneužitých dětí,“ uvedl.

Papež podle něj moc dobře ví o jak závažné téma se jedná a že ohrožuje katolickou církev po celém světě. Má tady naplánovanou schůzku s některými oběťmi. „A dokonce cestou v letadle sám začal s novináři mluvit o tomto tématu. Což dosud nikdy neučinil. Řekl, že církev byla příliš laxní ve svém přístupu k pedofilním kněžím a zaspala dobu, kdy měla reagovat. Sám za sebe řekl, že byl šokován, když se o celém problému dozvěděl,“ přiblížil Bouda.

Papež v Londýně

Hlavní protesty se ale podle něj dají očekávat v právě v Londýně. „Demonstrace plánují homosexuálové i sdružení bojující proti AIDS, kteří nesouhlasí s papežovým názorem na antikoncepci. Před příletem tu někteří dokonce označovali papeže za pokrytce,“ řekl Ondřej Bouda, který v Británii sleduje papežovu návštěvu.

Papeže Benedikta XVI. dnes v Londýně čeká náročný program. Sejde se zástupci různých církví i s britskými vědci. A večer se na jeho počest koná státní banket pořádaný premiérem Davidem Cameronem.

Vůdce anglických katolíků arcibiskup Vincent Nichols připomněl, že se papež bude celý den modlit za premiéra Davida Camerona a jeho otce, který před týdnem zemřel. Britský premiér tak na státní banket pojede rovnou z pohřbu.

Martina Mašková, Katarína Brezovská, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme